tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Ilustračná foto, foto: tasr

Záchranári vyzývajú Slovákov: Pri kúpaní na jazerách dbajte na zvýšenú prevenciu

Od júna zasahovali záchranári pri 23 prípadoch topenia, deväť ľudí sa zachrániť nepodarilo. Najviac z nich, traja, sa utopili v Žilinskom kraji. TASR o tom informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová. Pri kúpaní i pobyte pri vode treba podľa záchranárov dbať na prevenciu.

Apelujú na prevenciu

Záchranári ľuďom pripomínajú, aby sa vyhýbali alkoholu, nepreceňovali svoje sily, kúpali sa len v zdravotne vyhovujúcej vode, nevchádzali do nej s otvorenými ranami, infekčným ochorením alebo horúčkou. Odporúčajú tiež vstupovať do vody pomaly, aby sa vyhli teplotnému šoku. Odkazujú tiež, že k najbezpečnejším plochám na kúpanie patria tie so zabezpečenou vodnou záchrannou službou.

Počas búrky, alebo ak sa k nej schyľuje, sa pre riziko zasiahnutia bleskom neodporúča kúpať na otvorených vodných plochách. Nebezpečné sú podľa záchranárov aj skoky do vody. „Keď skáčeme do vody, v ktorej nevidno dno, nepoznáme hĺbku, prípadne sa v nej môžu nachádzať rôzne predmety, riskujeme ťažké poranenia hlavy a chrbtice, prípadne až fatálne následky,“ pripomína Krčová.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup metropolita.
  2. Počasie, búrka, blesky

Osobitnú kapitolu tvoria podľa záchranárov deti. Pri nich netreba zabúdať na bezpečnostné ochranné prvky, teda rukávniky alebo vestu. Rovnako dôležité je mať ich vždy pod dozorom. Malé dieťa sa totiž môže utopiť aj v plytkej vode, a to aj za menej ako minútu. Topenie môže byť v takomto prípade rýchle a tiché.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Záchranári vyzývajú Slovákov: Pri kúpaní na jazerách dbajte na zvýšenú prevenciu

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku