eReport.sk
Foto: shutterstock

Ak máte menej ako 39 rokov, pozor na alkohol. Starším občasné pitie prospieva

Alkohol je škodlivý a jeho pitie nemá pre mladých ľudí žiadne zdravotné výhody – občasné pitie malého množstva alkoholu môže prospievať iba ľuďom nad 39 rokov. Vyplýva to  zo štúdie v prestížnom vedeckom časopise The Lancet, ktorý citoval britský denník The Guardian.      

„Náš odkaz je jednoduchý: mladí ľudia by nemali piť, ale starším ľuďom môže pitie malého množstva prospieť,“ povedala profesorka Emmanuela Gakidouová z Lekárskej fakulty Washingtonskej univerzity v Seattli a vedúca výskumného tímu. Hoci nemusí byť realistické myslieť si, že mladí s alkoholom prestanú, „je dôležité informovať o najnovších poznatkoch, aby každý mohol prijímať informované rozhodnutia o svojom zdraví,“ dodala profesorka.

Mohlo by vás zaujímať

  1. jedlá soľ
  2. Zatvoriť v nedeľu obchody, či nezatvoriť?

Prevládajú muži

Najhoršie sú na tom ľudia vo veku 15 – 39 rokov. V tomto veku bolo až 59 percent z tých, ktorí pili škodlivé množstvá a boli nadmerne vystavení zdravotným rizikám vrátane zranení, dopravných nehôd, samovrážd alebo vrážd. Tri štvrtiny z nich boli muži.

Vedci ako štandardný nápoj brali deciliter červeného vína alebo 375 ml piva. Ľudia vo veku 40 – 64 rokov môžu za bezpečnú konzumáciu považovať dva štandardné nápoje denne. Priemerne však odporúčaný príjem alkoholu pre dospelých vo veku nad 40 rokov bol nízky, najviac 1,87 štandardného nápoja denne.

Dlhodobý výskum

Vedci z Washingtonskej univerzity v Seattli v projekte „Globálna záťaž z chorôb“ dlhodobo spracúvajú údaje o príčinách chorôb a úmrtí vo svete. Riziká z pitia alkoholu skúmajú podľa zemepisnej oblasti, veku a pohlavia. Tieto údaje potom porovnávajú s výskytom 22 zdravotných problémov vrátane zranení, kardiovaskulárnych chorôb a rakoviny.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ak máte menej ako 39 rokov, pozor na alkohol. Starším občasné pitie prospieva

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php