tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Český premiér Petr Fiala.
Český premiér Petr Fiala. Zdroj: tasr/ap

Český premiér Fiala to povedal na plné ústa. Svet má dvoch nepriateľov: Rusko a Čínu

Musíme zaistiť, aby to nebol Kremeľ, kto si bude diktovať podmienky mieru a pravidlá medzinárodných vzťahov. Apeloval premiér Petr Fiala v stredu na porade českých diplomatov v Černínskom paláci, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe. 

„Príliš dlho sme agresívne správanie ruského režimu tolerovali, ospravedlňovali, prehliadali,“ uviedol Fiala s tým, že tlak na Rusko musí pokračovať. Pripomenul, že o dva dni uplynie polrok odvtedy, čo Rusko vtrhlo na územie Ukrajiny. 

Mohlo by vás zaujímať

  1. Vlajka Európskej únie, ilustračné foto
  2. Český premiér Petr Fiala
  3. Český premiér Petr Fiala.
  4. Vlajka Európskej únie, ilustračné foto
  5. Český premiér Petr Fiala.
  6. Volodymyr Zelenskyj, ukrajinský prezident, rokovanie
  7. Na ilustračnej snímke vyústenie ropovodu Družba v areáli rafinérie akciovej spoločnosti Slovnaft v Bratislave.
  8. Český premiér Petr Fiala.

„Pretože je úplne zrejmé, kto je v tomto konflikte v práve, je naša pozícia jasná. V prvom rade musíme pomôcť Ukrajine, aby tento konflikt prečkala s čo najmenšími stratami a aby nakoniec zvíťazila,“ zopakoval premiér pozíciu Česka. Širším záujmom Českej republiky podľa neho je, aby bol ruský imperializmus zastavený. Fiala pripomenul, že české predsedníctvo EÚ reagovalo na aktuálnu situáciu a medzi hlavné témy zaradilo aj povojnovú obnovu Ukrajiny či dodávky energetických surovín. Na zvládnutie týchto kríz je nevyhnutná jednota a súdržnosť európskych krajín, ktorú má podporiť aj pripravovaný neformálny summit v Prahe.

Kľúčový problém: energetika

Za kľúčový problém pre Európu označil Fiala oblasť energetiky. Podľa neho môžu byť dodávky plynu v nasledujúcich mesiacoch opäť prerušované. Diplomatov preto vyzval, aby hľadali možnosti, ako Česku pomôcť napríklad v oblasti investícií či spolupráce vo výskume iných energetických zdrojov.  Na porade českých diplomatov hovoril Fiala aj o spolupráci v rámci EÚ a NATO, spojenectve západných demokratických krajín a existencii spravodlivého globálneho prostredia. Upozornil, že medzinárodný poriadok má v súčasnosti dvoch významných nepriateľov, ktorými sú Rusko a Čína.

Vedúci zastupiteľských úradov Česka v zahraničí sa stretli na pravidelnej porade v sídle českého ministerstva zahraničných vecí v Černínskom paláci. Zaoberajú sa najmä bezpečnostnými otázkami súvisiacimi s ruskou inváziou na Ukrajine či energetickou krízou. Stretnutie potrvá do stredy.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Český premiér Fiala to povedal na plné ústa. Svet má dvoch nepriateľov: Rusko a Čínu

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku