eReport.sk
Fiala o zosnulej disidentke
Český premiér Petr Fiala. Foto: tasr/ap

Český premiér Fiala to povedal na plné ústa. Svet má dvoch nepriateľov: Rusko a Čínu

Musíme zaistiť, aby to nebol Kremeľ, kto si bude diktovať podmienky mieru a pravidlá medzinárodných vzťahov. Apeloval premiér Petr Fiala v stredu na porade českých diplomatov v Černínskom paláci, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe. 

„Príliš dlho sme agresívne správanie ruského režimu tolerovali, ospravedlňovali, prehliadali,“ uviedol Fiala s tým, že tlak na Rusko musí pokračovať. Pripomenul, že o dva dni uplynie polrok odvtedy, čo Rusko vtrhlo na územie Ukrajiny. 

Mohlo by vás zaujímať

  1. Vlajka Európskej únie, ilustračné foto
  2. V Čechách to vrie!
  3. Fiala o zosnulej disidentke
  4. Vlajka Európskej únie, ilustračné foto
  5. Fiala o zosnulej disidentke
  6. Volodymyr Zelenskyj, ukrajinský prezident, rokovanie
  7. Na ilustračnej snímke vyústenie ropovodu Družba v areáli rafinérie akciovej spoločnosti Slovnaft v Bratislave.
  8. Fiala o zosnulej disidentke

„Pretože je úplne zrejmé, kto je v tomto konflikte v práve, je naša pozícia jasná. V prvom rade musíme pomôcť Ukrajine, aby tento konflikt prečkala s čo najmenšími stratami a aby nakoniec zvíťazila,“ zopakoval premiér pozíciu Česka. Širším záujmom Českej republiky podľa neho je, aby bol ruský imperializmus zastavený. Fiala pripomenul, že české predsedníctvo EÚ reagovalo na aktuálnu situáciu a medzi hlavné témy zaradilo aj povojnovú obnovu Ukrajiny či dodávky energetických surovín. Na zvládnutie týchto kríz je nevyhnutná jednota a súdržnosť európskych krajín, ktorú má podporiť aj pripravovaný neformálny summit v Prahe.

Kľúčový problém: energetika

Za kľúčový problém pre Európu označil Fiala oblasť energetiky. Podľa neho môžu byť dodávky plynu v nasledujúcich mesiacoch opäť prerušované. Diplomatov preto vyzval, aby hľadali možnosti, ako Česku pomôcť napríklad v oblasti investícií či spolupráce vo výskume iných energetických zdrojov.  Na porade českých diplomatov hovoril Fiala aj o spolupráci v rámci EÚ a NATO, spojenectve západných demokratických krajín a existencii spravodlivého globálneho prostredia. Upozornil, že medzinárodný poriadok má v súčasnosti dvoch významných nepriateľov, ktorými sú Rusko a Čína.

Vedúci zastupiteľských úradov Česka v zahraničí sa stretli na pravidelnej porade v sídle českého ministerstva zahraničných vecí v Černínskom paláci. Zaoberajú sa najmä bezpečnostnými otázkami súvisiacimi s ruskou inváziou na Ukrajine či energetickou krízou. Stretnutie potrvá do stredy.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Český premiér Fiala to povedal na plné ústa. Svet má dvoch nepriateľov: Rusko a Čínu

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: