eReport.sk
Zdroj: centrum pomoci pre rodinu

Výstava – historický pohľad na počiatky kresťanstva

V stredu 13. marca 2024  v priestoroch Centra pomoci pre rodinu v Trnave otvorili výstavu s názvom „Z Jeruzalema ku všetkým národom – svedectvá o počiatkoch kresťanstva“. 

Čo sa na výstave dozviete?

Kresťanstvo má pre náš región veľký význam. Je preto zaujímavé sa komplexne a odborne pozrieť na jeho počiatky. Táto výstava a jej spracovanie osloví všetkých, ktorí sa zaujímajú o históriu. Výstava „Z Jeruzalema ku všetkým národom“ mapuje svedectvá o počiatkoch kresťanstva z pohľadu histórie. Výstava Paola Prosperiho a Enrica Tanca je didaktická verzia veľkej archeologickej expozície. Inštalovalo ju združenie Míting za priateľstvo medzi národmi v talianskom Rimini. Je rozdelená do štyroch sekcií. Venuje sa historickým, geografickým a spoločensko-politickým podmienkam, v ktorých vzniklo a šírilo sa kresťanstvo, popisuje cesty jeho šírenia do vtedy známeho sveta. Ukazuje, ako sa nové náboženstvo prejavovalo v každodennom živote, aká bola interakcia s inými náboženstvami a s vládnucou mocou. Posledná časť hovorí o význame písomnej tradície pre kresťanstvo a judaizmus a zameriava sa aj na objavy v Kumráne. 

Unikátny pohľad na historickú tému

Jednotlivé časti výstavy sú zložené zo zaujímavých textov, doplnených o kvalitné vizualizácie a snímky. Tie autenticky zachytávajú významné historické predmety a archeologické nálezy, spojené napríklad so známymi biblickými postavami, umelecké a kultové predmety, náhrobné kamene s nápismi aj úlomky papyrusov zo zbierok v Oxforde a v Jeruzaleme. Na jednom mieste nájdete ukážky z najznámejších svetových múzeí. Na jej zostavení pracovali vynikajúci vedci z významných európskych inštitúcií. „Výstava je unikátna svojím obsahom, nakoľko sú to veci, ktoré neboli podrobnejšie prebádané,“ povedali organizátori z Centra pomoci pre rodinu. Výstava potrvá do konca júna 2024. Bude otvorená a prístupná najmä v čase otváracích hodín Centra pomoci pre rodinu na Štefánikovej ulici, prípadne po dohode aj v inom čase. 


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Výstava – historický pohľad na počiatky kresťanstva

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie