eReport.sk
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: tasr/ap

Vstup Švédska a Fínska do NATO sa komplikuje. Erdogan pripomína boj proti terorizmu

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu vyhlásil, že v otázke pripravenosti Švédska vstúpiť do NATO sa nedosiahol žiadny pokrok. Podľa agentúry AFP to konštatoval po telefonickom rozhovore so švédskou premiérkou Magdalenou Anderssonovou.

Kancelária tureckého prezidenta informovala, že Erdogan v telefonáte zopakoval, že „Švédsko by malo podniknúť kroky týkajúce sa takých základných záležitostí, ako je boj proti terorizmu“. Povedal tiež, že Ankara chce od Švédska vidieť záväzky v týchto otázkach, ako aj konkrétne a jasné kroky.

Rokovania stagnujú

Podľa AFP, odkiaľ správu prevzala agentúra TASR, turecký líder tiež vyjadril očakávania, že Švédsko zruší zbrojné embargo proti Turecku, ktoré Štokholm uvalil v roku 2019 v súvislosti s vojenskou ofenzívou Ankary v Sýrii. Vyhlásil tiež, že dúfa, že reštrikcie prijaté voči tureckému obrannému priemyslu budú zrušené a že Švédsko vydá na stíhanie niekoľko osôb, ktoré Ankara obvinila z účasti na terorizme.

Erdogan diskutoval so Stoltenbergom

Telefonát s Anderssonovou sa uskutočnil po tom, čo Erdogan diskutoval o vstupe oboch krajín do aliancie NATO s jej generálnym tajomníkom Jensom Stoltenbergom. Erdogan v ňom Stoltenbergovi povedal, že Švédsko a Fínsko by mali podniknúť konkrétne kroky proti kurdským militantom, uviedla podľa AFP kancelária tureckého prezidenta.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Sergej Lavrov.
  2. Na archívnej snímke poľský premiér Mateusz Morawiecki.
  3. ukrajina vojaci
  4. Ruský prezident Vladimir Putin si pripíja počas prejavu na virtuálnom summite lídrov zoskupenia BRICS v Moskve vo štvrtok 23. júna 2022.
  5. Švédska premiérka Magdalena Anderssonov.

Švédsko a spolu s ním aj Fínsko podali v polovici mája žiadosti o vstup do NATO, čím došlo k zmene ich desaťročia pretrvávajúcej politiky neutrality. Obe krajiny zmenili tento svoj postoj pod vplyvom invázie ruských jednotiek na Ukrajinu. So vstupom Švédska a Fínska do aliancie NATO však musia súhlasiť všetci spojenci, pričom Turecko ihneď uviedlo, že ich vstup nepodporí.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vstup Švédska a Fínska do NATO sa komplikuje. Erdogan pripomína boj proti terorizmu

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti