Tak nakoniec predsa len! Premiér Eduard Heger sa po odmietnutí cesty na Ukrajinu v spoločnosti predstaviteľov niektorých európskych štátov predsa len vyberie do Kyjeva. Tentokrát bude robiť spoločnosť predsedníčke Európskej komisie Ursule Von der Leyenovej a šéfovi európskej diplomacie Josepovi Borrellovi.
„Zajtra vo večerných hodinách odcestujem do Kyjiva na návštevu prezidenta Zelenského spolu s pani predsedníčkou EÚ. O všetkých ďalších detailoch budeme informovať zajtra,“ povedal Heger v tlačovom vyhlásení.
Neexistujú už bezpečnostné prekážky?
Odmietnutiu cesty do Kyjeva v spoločnosti predstaviteľov európskych krajín predchádzal apel od slovenských bezpečnostných štruktúr, ktoré premiérovi z bezpečnostných dôvodov takúto cestu neodporučili. Kam sa teraz podeli tieto bezpečnostné problémy spojené s cestou do Kyjeva? Je z nejakého dôvodu dnes Kyjev pre premiéra bezpečnejší ako mesiac dozadu?
Tieto otázky sa vynárajú o to viac, keď si uvedomíme, že iniciatíva Hegerovej návštevy Kyjeva neprišla od Von der Leyenovej, ale z prostredia našej diplomacie. V tejto chvíli však nie je jasné, či Slovensko do Kyjeva prinesie nejaké konkrétne ponuky pre Ukrajinu.
Heger a Čaputová udržiavajú vzťahy s Kyjevom
Je otázne, čo vlastne môže v Kyjeve Heger vyrokovať samostatne a na čo by už bol potrebný mandát od parlamentu, poprípade od prezidentky SR Zuzany Čaputovej.
Práve Heger a Čaputová totižto neskrývajú svoj zámer podporovať Ukrajinu nie len diplomaticky a humanitárne, ale taktiež dodávkami zbraní, zbraňových systémov a munície. Heger je v pravidelnej komunikácii s ukrajinským premiérom, Čaputová priamo s Volodymyrom Zelenským.
Slovensko od začiatku vojny na Ukrajine podporuje miestnu vládu diplomaticky aj dodávkami zbraní, munície, pohonných hmôt a humanitárnej pomoci. Heger je v spojení s ukrajinským premiérom, s prezidentom Volodymyrom Zelenskym si viackrát telefonovala prezidentka Zuzana Čaputová.
Súvisí cesta so sankciami a vojenskou podporou?
Pred Hegerovou cestou sa taktiež ponúka otázka, či má celá záležitosť nejaký súvis so zavádzaním nových sankcií voči Rusku, s energetickou bezpečnosťou, alebo s vojenskou pomocou Ukrajine.
Na ani jednu z týchto tém na slovenskej politickej a dokonca ani vládnej scéne neexistuje zhoda a preto by bolo zaujímavé sledovať Hegerove stanoviská k týmto témam. Je taktiež otázne, či Heger bude na mieste zastupovať skôr Európsku úniu, alebo skôr Slovensko. Podľa mnohých je dokonca možné, že do Kyjeva necestuje so žiadnym mandátom a so žiadnymi právomocami, minimálne v porovnaní s Von der Leyenovou a Borrellom.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Von der Leyenová berie Hegera na výlet do Kyjeva! Má mandát na rokovania?