eReport.sk
Na ilustračnej snímke pracovník Gazpromu.
Na ilustračnej snímke pracovník Gazpromu. Foto: t.me/gazprom

Vláda reaguje na priškrtenie plynových kohútikov Moskvou: Nezľaknime sa, v EÚ máme plán!


Ruský prezident Vladimír Putin podľa vlády SR vydiera Európu tým, že štátna firma Gazprom oznámila ďalšie redukcie dodávok plynu cez Nord Stream 1. Rusko je vraj nespoľahlivý partner, ktorý používa ropu, uhlie a zemný plyn ako nástroj moci. Objektívne je však potrebné dodať, že zo strany Európy taktiež dochádza k využívaniu nástrojov moci – momentálne konkrétne v podobe sankcií uvalených práve na Rusko. Je teda otázne, či sa ruské kroky dajú považovať za akciu, alebo za reakciu.

„EÚ nemôže byť životne závislá na krajinách, ktoré priamo ohrozujú jej bezpečnosť, a musí sa preto zbaviť závislosti na ruskom plyne, rope a uhlí,“ zopakovala svoj postoj vláda Eduarda Hegera (OĽANO) prostredníctvom fanúšikovskej stránky Úradu vlády SR.

Ľudia sa obávajú najhoršieho

Ľudia však už dlhodobo vyjadrujú svoje obavy, že by v zimných mesiacoch mohlo prísť k nedostatku plynu, čo by obrovskému množstvu domácností spôsobilo nemalé komplikácie. Vláda však ľuďom tvrdí, že v EÚ existuje akýsi plán.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Robert Fico. (Smer-SD).
  2. Putin kritizuje politiku Kyjeva
  3. Bezpečnostný analytik Radovan Bránik.
  4. Ivan Korčok počas návštevy Luhanskej oblasti na Ukrajine
  5. Spolupráca Ruska nie je potrebná?
  6. V Sudáne to stále vrie
  7. Zničí Leyenová Úniu?
  8. Vitalij Markelov.
  9. Gazprom v problémoch?
  10. Belit Onay.
  11. Baňa Nováky

„Nezľaknime sa, v EÚ máme plán. Leto je ideálny čas pripraviť sa na zimu. Na rokovaní mimoriadnej Rady ministrov pre energetiku sa dnes dohodol mechanizmus pre znižovanie spotreby plynu, ktorý maximálnym možným spôsobom zabezpečí stabilné dodávky a ochráni domácnosti a priemysel pred výpadkami,“ píše sa na vládnej stránke.

Zdroj: fb/uradvladysr

Rusko vadí, Saudská Arábia nie

Na druhej strane je však často európskym lídrom, vrátane slovenských, vyčítané to, že ruské dodávky nahrádzajú dodávkami z iných krajín, ktoré však sú na tom horšie v oblasti ľudských práv a niektoré zároveň aj vedú vojnu. Hegerov kabinet sa však týmto už tradične nechce nechať rušiť.

„Ruská agresia na Ukrajine a využívanie ropy a plynu ako nástroja na vydieranie EÚ zrýchlila proces hľadania iných dodávateľov, zvyšovania energetickej nezávislosti, ako aj posun v alternatívnych energetických zdrojoch,“ trvá na svojom úrad vlády.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vláda reaguje na priškrtenie plynových kohútikov Moskvou: Nezľaknime sa, v EÚ máme plán!

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre