eReport.sk
Zničí Leyenová Úniu?
Von der Leyenová a Zelenskyj, foto:tasr/ap

Zelenskyj upokojuje Európsku úniu. Ukrajina s energetickou krízou pomôže, dá nám elektrinu


Ukrajina zvýši svoj export elektrickej energie do krajín Európskej únie, ktoré čelia energetickej kríze vyvolanej ruskou agresiou voči Kyjevu. V pravidelnom večernom prejave k národu to uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorého citovala agentúra AFP.

„Pripravujeme sa na zvýšenie nášho exportu elektriny zákazníkom v Európskej únii. Tento náš vývoz umožní nielen zvýšiť naše príjmy v zahraničnej mene, ale pomôže aj naším partnerom čeliť ruskému energetickému tlaku,“ vyhlásil Zelenskyj potom, ako Rusko výrazne znížilo dodávky plynu do Európy.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Desať tisíce padlých
  2. Nord Stream2 - ilustračné foto
  3. Eduard Chmelár
  4. Vitalij Markelov.
  5. Gazprom v problémoch?
  6. Zelenského vláda rozdávala zákazy
  7. Ilustračné foto
  8. Na ilustračnej snímke pracovník Gazpromu.
  9. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
  10. Emmanuel Macron

Podľa jeho slov sa Ukrajina postupne stane „jedným z garantov európskej energetickej bezpečnosti“. V polovici marca tohto roku bola ukrajinská elektrizačná sústava napojená na sieť EÚ, čo malo pomôcť zaistiť energetické dodávky Kyjevu po ruskom vpáde na Ukrajinu. Od začiatku júna začala Ukrajina vyvážať do EÚ elektrinu cez územie Rumunska.

Rusko znížilo v stredu dodávky plynu do Európy cez kľúčový plynovod Severný prúd 1 zhruba o polovicu, čím sa dodávky zredukovali na pätinu kapacity plynovodu. Gazprom ako dôvod uviedol nevyhnutnosť opravy ďalšej turbíny, Európska únia však považuje znižovanie dodávok za energetické vydieranie. Štáty EÚ sa v tejto situácii dohodli na opatreniach na obmedzenie spotreby plynu počas nadchádzajúcej zimy.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenskyj upokojuje Európsku úniu. Ukrajina s energetickou krízou pomôže, dá nám elektrinu

Odoberať
Upozorniť na
11 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne