eReport.sk
V Sudáne to stále vrie
Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Zdroj: tasr/ap

Macron z Afriky kritizoval Moskvu: Hovorím to na kontinente, ktorý trpel koloniálnym imperializmom


Za „jednu z posledných imperiálnych koloniálnych mocností“ označil v stredu Rusko za jeho vojenskú inváziu na Ukrajinu francúzsky prezident Emmanuel Macron. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Rusko spustilo proti Ukrajine ofenzívu. Je to teritoriálna vojna, o ktorých sme si mysleli, že v Európe ju už neuvidíme,“ povedal Macron počas návšteve Beninu v západnej Afrike.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ivan Korčok počas návštevy Luhanskej oblasti na Ukrajine
  2. Ilustračné foto
  3. Na ilustračnej snímke pracovník Gazpromu.

„Hovorím to na kontinente, ktorý trpel koloniálnym imperializmom,“ povedal na spoločnej tlačovej s beninským prezidentom Patriceom Talonom. Rusko je podľa Macrona jednou z posledných imperiálnych koloniálnych mocností, keďže sa rozhodlo „vpadnúť do susednej krajiny, aby bránilo svoje záujmy“.

Moskva spustila ofenzívu na Ukrajine ešte 24. februára. Vo vojne už prišli o život tisícky ľudí a ďalšie milióny boli nútené utiecť zo svojich domovov.

Macronova cesta po troch afrických krajinách – Kamerune, Benine a Guiney-Bissau – je zameraná na reštart vzťahov Francúzska s kontinentom, kde boli mnohé krajiny francúzskymi kolóniami, konštatuje AFP. Macron v utorok v Kamerune povedal, že archívy obsahujúce materiály o francúzskej koloniálnej nadvláde v tejto krajine budú otvorené „v plnom rozsahu“ a vyzval historikov, aby objasnili „bolestivé momenty“ tohto obdobia.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Macron z Afriky kritizoval Moskvu: Hovorím to na kontinente, ktorý trpel koloniálnym imperializmom

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: