eReport.sk
Holandská europoslankyňa Sophie in 't Veldová
Sophie in 't Veldová. Foto: tasr/ap

VIDEO Teší sa, že budujeme právny štát. Veldová: Slovensko sa môže stať príkladom pre Európu!

Dočasne poverený prezident Policajného zboru Štefan Hamran, ako aj vyšetrovatelia a prokuratúra majú plnú podporu Monitorovacej skupiny pre demokraciu, právny štát a základné práva (DRFMG) zriadenej v rámci Výboru EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE). Na stredajšej tlačovej konferencii v Bratislave to povedala vedúca tejto skupiny, holandská europoslankyňa Sophie in ‘t Veldová. Ju aj celú misiu jej delegácie z Bruselu ostro kritizovala ešte včera europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD) a dnes aj Peter Pellegrini (Hlas-SD). “Otočili sa pravde chrbtom,” odkázal Veldovej expremiér.

“Som opatrne pozitívna,” zhrnula Veldová svoje dojmy z dvojdňovej návštevy delegácie LIBE, ktorej súčasťou bol aj slovenský europoslanec Vladimír Bilčík.

“Všetci veľmi usilovne pracujú na riešení problémov”

“Počuli sme veľmi znepokojivé veci. Počuli sme o nenávistných prejavoch, zastrašovaní novinárov a ľudí bojujúcich proti korupcii, ako aj o odpore voči reformám… či o reformách, ktoré môžu mať nezamýšľané dôsledky,” priblížila Veldová.

“Zároveň som však videla aj to, že na Slovensku je veľa dobrých ľudí, ktorí veľmi tvrdo pracujú na tom, aby sa z neho stal moderný štát s čistou a schopnou vládou a verejnou správou,” dodala.

“Všetci ľudia, s ktorými sme sa stretli – ministri, premiér či prokurátori -, veľmi usilovne pracujú na riešení problémov,” pokračovala europoslankyňa.

Vraj môžeme byť príkladom pre zvyšok Európy

Veldová ďalej ocenila vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, pričom však pripomenula, že kauza ešte nie je uzavretá, keďže Najvyšší súd zrušil oslobodzujúci rozsudok Špecializovaného trestného súdu voči Mariánovi Kočnerovi a Alene Zsuzsovej.

“(Návštevu Slovenska) sme začali stretnutím s rodičmi Jána a Martiny. Myslím si, že to bolo vhodné, pretože táto tragická smrť to všetko uviedla do pohybu,” povedala Veldová.

Holandská europoslankyňa tiež vyjadrila potešenie z toho, že na Slovensku došlo za uplynulých niekoľko rokov k značnému pokroku v oblasti právneho štátu. “Slovensko sa v tejto súvislosti môže stať príkladom pre zvyšok Európy,” dodala.

Beňová chce informovať šéfa výboru LIBE

Europoslankyňa zo strany Smer-SD Monika Beňová, ktorá bola v minulosti členkou LIBE, kritizovala delegáciu krátko po jej utorkovom príchode na Slovensko, že do svojho programu nezaradila stretnutie so žiadnym predstaviteľom opozície. Ako uviedla, delegácie EP sa v minulosti stretávali aj s opozičnými predstaviteľmi.

Veldovú podľa vlastných slov požiadala, aby do programu návštevy zaradila “aj lídra opozície, ktorého strana je zastúpená mnou a mojimi kolegami v druhej najväčšej frakcii” v Európskom parlamente.

“Ak k takémuto stretnutiu nebude ochota, budem o nevyváženosti a nekorektnosti misie informovať predsedu výboru LIBE a členov predsedníctva Európskeho parlamentu. Slovensko nie je banánová republika a takýmto prístupom sa dôvera v objektívnosť naozaj nebuduje,” vyhlásila Beňová v utorok.

Pellegrini: Nech sa rýchlo zbalia a odídu

Delegáciu z europarlamentu v stredu ostro kritizoval v podobnom duchu ako Beňová aj expremiér a dnes nezaradený poslanec Peter Pellegrini. “Návšteva skupiny europoslancov, ktorí prišli na Slovensko hodnotiť úroveň právneho štátu a demokracie skončila fiaskom. Otočili sa pravde chrbtom. Odignorovali stretnutie s opozíciou a počúvali iba vládnu garnitúru, ktorá si zamenila nastoľovanie spravodlivosti s politickou pomstou so zjavnou snahou manipulovať vyšetrovanie a vytvoriť policajný štát. Vedúca delegácie navyše vyslovila podporu vládnej garnitúre a je zrejmé, že takéto správanie ohrozuje dôveru ľudí v európske inštitúcie. Takéto návštevy europoslancov považujeme za zbytočné, tendenčné a bude pre Slovensko najlepšie, ak si rýchlo zbalia batožinu a odídu. Okydávať Slovensko a dávať mu rady, keď v Belgicku zavraždil policajti nevinného slovenského občana, považujeme za neprijateľné a zbytočné,” odkázal Veldovej Pellegrini.

VIDEO Pellegrini: Tendenčné návštevy z Bruselu sú neprijateľné!

Zdroj: fb/pellegrini.peter

Veldová na stredajšej tlačovej konferencii vysvetlila, že skupina sa na Slovensku stretla s ľuďmi na základe ich funkcie a pozície, nie na základe ich politickej príslušnosti. Zároveň poznamenala, že v pracovnej skupine je zastúpená každá politická frakcia europarlamentu.

Veldová deklarovala, že sa stretne s kýmkoľvek

“Uisťujem vás, že sme sa (počas návštevy) spýtali na všetko,” dodala Veldová s tým, že sa rada stretne s kýmkoľvek, kto má o to záujem, či už prostredníctvom internetu, alebo osobne na Slovensku či v Bruseli.

Monitorovacia skupina pre demokraciu, právny štát a základné práva (DRFMG) – zriadená v septembri 2019 v rámci Výboru EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) – nadväzuje na činnosť dnes už neexistujúcej Monitorovacej skupiny pre právny štát (ROLMG), vytvorenej v júni 2018 po vraždách maltskej blogerky a novinárky Daphne Caruany Galiziovej a slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

EP vyslal na Slovensko po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej niekoľko delegácií. Prvá delegácia výborov EP pre občianske slobody (LIBE) a kontrolu rozpočtu (CONT) pricestovala na Slovensko už v marci 2018. Poslanci výboru LIBE navštívili SR aj v septembri 2018 a výbor CONT vyslal osobitnú delegáciu v decembri 2018.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Monika Beňová (Smer-SD).
  2. Robert Fico (Smer-SD).
  3. Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO)
  4. Šéfka delegácie Sophie in 't Veldová.
  5. Slovinský premiér Janez Janša
  6. Martin Klus

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Aktuálne

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti