eReport.sk
Miroslav Radačovský. Foto: eReport

Radačovský o bruselskej delegácii na Slovensku: Sfúkol Bilčíka a poslal odkaz Ficovi. Ide o Lučanského

Europoslanec Miroslav Radačovský sa vrátil k nedávnym udalostiam, konkrétne k návšteve delegácie z europalamentu pod vedením Holanďanky Sophie in°t Veldovej. Pripomenul, že v delegácii, ktorá prišla na Slovensko hodnotiť dodržiavanie princípov právneho štátu, bol aj slovenský europoslanec Vladimír Bilčík (Spolu-OD). Práve na neho podľa Radčovského mala smerovať kritika šéfa Smeru-SD Roberta Fica. Je známe, že Radačovský je aj zástupcom rodiny tragicky zosnulého policajného exprezidenta Milana Lučanského. Aj v tejto súvislosti si dovolil povedať niekoľko kritických slov smerom k návšteve z Bruselu.

“Na Slovensko v utorok pricestovala sedemčlenná delegácia poslancov z Výboru európskeho parlamentu pre občianske slobody a spravodlivosť (LIBE) s cieľom zhodnotiť dodržiavanie zásad právneho štátu na Slovensku, pod vedením holandskej europoslankyne Sophie in°t Veldovej. V priebehu dvoch dní hodnotili dodržiavanie princípov právneho štátu, ochranu práv novinárov, informovali sa na prebiehajúce konanie vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice, stretli sa s ich rodinami, čo je potrebné hodnotiť pozitívne,” začal zoširoka Radačovský, ktorý hneď upozornil, že v delegácii bol aj jeho kolega z europarlamentu Bilčík.

Ficova kritika je vraj na mieste

Vzápätí sa vyjadril k Ficovi: “Podľa môjho názoru, nedôstojným spôsobom odkázal holandskej europoslankyni Veldovej, nech tu neotravuje vzduch a nech ide domov. Aj napriek tomu, že sa nestotožňujem s takýmto slovníkom bývalého premiéra a vôbec politikov, pretože takéto výrazy nie sú dôstojné občana SR a Slováka, s podstatou jeho vyjadrenia sa stotožňujem.”

Nasledovala kritika v súvislosti so zosnulým Lučanským: “Nemôžem sa však ako zástupca poškodených v prebiehajúcom trestnom konaní vo veci generála Lučanského stotožniť s tým, že táto delegácia si nedala tú námahu informovať sa na stav konania v tejto veci, nedala si tú námahu stretnúť sa s rodinou po nebohom generálovi Lučanskom. Išlo predsa o bývalého prezidenta PZ SR a bývalého dlhoročného policajta, bojovníka proti zločinu, mafii, slúžiaceho Slovenskej republike, ktorý za doposiaľ neobjasnených okolností utrpel poranenie a zomrel vo väznici SR.”

Kauzu Lučanský neriešili pre Bilčíkovu neobjektivitu

Radačovský naznačil, že tuší, prečo sa “Bruselčania” téme smrti policajného exprezidenta vyhli. “Podľa mojich informácií sa vraj nechceli zaoberať doposiaľ neukončeným vyšetrovaním danej veci. Nie je to pravda, skutočnosť je iná. Ako vyplýva zo správy TASR dňa 5.2.2021 v europarlamente sa uskutočnilo vypočúvanie o samovražde Lučanského. Ďalej sa v správe konštatuje: Na pôde monitorovacej skupiny EP pre demokraciu a právny štát sa v piatok doobeda, teda vo februári 2021 uskutočnilo vypočúvanie za zatvorenými dverami o okolnostiach samovraždy bývalého policajného prezidenta SR Milana Lučanského. Inicioval ho slovenský europoslanec Vladimír Bilčík ako stály člen monitorovacej skupiny a informoval o tom v tlačovej správe pre média. Jednoducho, objektívne a pravdivo povedané, už vo februári 2021 p. Bilčík informoval monitorovaciu skupinu o tom, že p. Lučanský si poranenie a smrť spôsobil sám, naviac, v tejto správe zaútočil na mňa osobne a teda bolo by mu asi nepríjemné, aby teraz, v septembri 2021 informoval v podstate tú istú komisiu, že vyšetrovanie v tejto veci ešte nie je ukončené. Podaním zo dňa 7.2.2021 som o neobjektivite tvrdenia poslanca Bilčíka upovedomil komisiu EP, avšak odpoveď mi neprišla žiadna,” vysvetlil.

Kritika Fica mala smerovať na europoslanca zo Spolu

“To, že p. Bilčík zaútočil na moju osobu, nad tým sa môžem povzniesť, ide o relatívne mladého človeka, v právnych otázkach neskúseného, ale predovšetkým poslušného euroúradníka, držiaceho sa striktne jednosmernej línie Bruselu, bez akéhokoľvek náznaku na vlastný a možno niekedy aj potrebný kritický názor. To, že sa takýmto spôsobom nepekne zachoval voči rodine Lučanských je však maximálne neúctivé, neprofesionálne a vyjadrenia p. Fica mali skôr smerovať na jeho adresu,” odkázal lídrovi Smeru.

To, že v Bruseli robia unáhlené závery, má svoj dôvod

Radačovský sa v zrkadle poukázania na správanie Bilčíka nevyhol ani tomu, aby pomenoval, ako vraví, správanie väčšiny europoslancov. “Takéto konanie je pre byrokratov Bruselu typické a, žiaľbohu, typické aj pre nie malú časť poslancov EP. Dopredu robia závery o veciach, ktoré ešte len majú nastať v budúcnosti,” podčiarkol europoslanec a bývalý sudca s tým, že sa dotkol aj témy volieb v Rusku. “Pokiaľ by však (v EP-pozn. red.) rozhodovali a hlasovali nezávisle a boli by pri rozhodovaní slobodní, nemohla by nastať situácia, že EP dňa 15.9.2021 rozhodne, že voľby v Ruskej federácii dňa 17.-19. septembra budú neslobodné a nedemokratické a preto tam nie je potrebné vysielať pozorovateľov. Avšak pokiaľ sa tam niektorí europoslanci a politické osobnosti rozhodnú slobodne a nezávisle týchto volieb zúčastniť, sú ihneď označovaní za nepriateľov Európy, hoci Rusko sa v Európe nachádza tiež. Prečo? Lebo sa slobodne a nezávisle rozhodli objektívne informovať. Pokiaľ by však o voľbách v Rusku dňa 17.-19. septembra informovali tak, ako už dňa 15.9.2021 zaujala stanovisko EÚ, tak stali by sa hrdinami Bruselu, USA a konštatovalo by sa, akí boli statoční, že do toho Ruska aj napriek neodporúčaní EP išli. Kritika a satira voči bábkam v rukách Bruselu, USA a našich mainstreamových médií je síce zaujímavá, ´čitateľná´, ale bez konkrétneho riešenia zbytočná,” skonštatoval.

Riešenie podľa Radačovského vedie cez voľby

Radačovský vidí aj východisko, ako sa dostať zo stavu, ktorý kritizuje, vo výmene ľudí. “Jediným riešením je v budúcich voľbách do EP, ale aj do národného parlamentu voliť tých, ktorí skutočne budú zastupovať záujmy národného štátu, ktorého občania ich do EP zvolili, ktorí skutočne budú zastupovať záujmy civilizovanej Európy a civilizovaného rovnoprávneho postavenia národných štátov v rámci európskeho spoločenstva a nie záujmy byrokratického riadenia Európy z Bruselu za podpory a globálneho záujmu USA. Jednoducho, nehrať sa na proeurópskych a liberálnych politikov, pretože takáto činnosť aj niektorých mojich kolegov je v skutočnosti protieurópska a už vôbec nie liberálna a oni nešťastníci si to pravdepodobne ani neuvedomujú. Keby aspoň raz zažili pocit slobody a nezávislosti, určite by sa zmenili. Ale veľký brat spoza veľkej mláky a silný bruselský byrokratický aparát im to nedovolí. A aby sa oslobodili sami, na to pravdepodobne odvahu nemajú,” uzavrel v obsiahlom statuse Radačovský.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Robert Fico (Smer-SD).
  2. Slovinský premiér Janez Janša
  3. Holandská europoslankyňa Sophie in 't Veldová

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Aktuálne

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti