tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Šéfka delegácie Sophie in 't Veldová.
Šéfka delegácie Sophie in 't Veldová. Foto: tasr

Príde k nám delegácia z Bruselu! Chcú vedieť, ako to je na Slovensku s právnym štátom

Na Slovensko v utorok pricestuje delegácia poslancov Európskeho parlamentu z Výboru EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) s cieľom zhodnotiť dodržiavanie zásad právneho štátu v krajine. Informoval tlačový tajomník Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Jan Jakubov.

Poslancov bude zaujímať pripravovaná reforma súdnictva, opatrenia na ochranu novinárov a oznamovateľov a stav slobody médií.

Sedemčlenná delegácia pod vedením holandskej europoslankyne Sophie in ‚t Veldovej (Obnovme Európu) v rámci dvojdňového programu absolvuje stretnutie s rodinami zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a bude diskutovať so zástupcami občianskej spoločnosti, novinármi a vysokými štátnymi predstaviteľmi.

Budú hovoriť s Hegerom, Mikulcom aj Kolíkovou

Členovia delegácie budú hovoriť napríklad s premiérom Eduardom Hegerom, ministrom vnútra Romanom Mikulcom, ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou či poslancami NR SR. Naplánované je tiež stretnutie so sudcami Najvyššieho súdu, vedúcimi predstaviteľmi Policajného zboru, Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) či Finančnej spravodajskej jednotky. V delegácii bude aj slovenský europoslanec Vladimír Bilčík (SPOLU/Európska ľudová strana).

„Poslancov bude zaujímať pripravovaná reforma súdnictva, opatrenia na ochranu novinárov a oznamovateľov a stav slobody médií. Pýtať sa budú aj na prebiehajúce trestné konanie vo veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej,“ uviedol Jakubov.

EP vyslal na Slovensko už niekoľko delegácií

Ako pripomenul, Monitorovacia skupina pre demokraciu, právny štát a základné práva (DRFMG) – zriadená v septembri 2019 rámci Výboru EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) – nadväzuje na činnosť dnes už neexistujúcej Monitorovacej skupiny pre právny štát (ROLMG), vytvorenej v júni 2018 po vraždách maltskej blogerky a novinárky Daphne Caruany Galiziovej a slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

EP vyslal na Slovensko po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej niekoľko delegácií. Prvá delegácia výborov EP pre občianske slobody (LIBE) a kontrolu rozpočtu (CONT) pricestovala na Slovensko už v marci 2018. Poslanci výboru LIBE navštívili SR aj v septembri 2018 a výbor CONT vyslal osobitnú delegáciu v decembri 2018.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Príde k nám delegácia z Bruselu! Chcú vedieť, ako to je na Slovensku s právnym štátom

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku