eReport.sk
Na ilustračnej snímke muž drží v ruke potraviny na ulici po ruskom leteckom útoku v Gorenke, na predmestí Kyjeva 2. marca 2022.
Na ilustračnej snímke muž drží v ruke potraviny na ulici po ruskom leteckom útoku v Gorenke, na predmestí Kyjeva 2. marca 2022. Foto: tasr/ap

Potravinári varovali: Ak štát nezasiahne a nepomôže, hrozí kolaps slovenskej výroby potravín!

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR vedené ministrom Samuelom Vlčanom sa bude téme potravín venovať v piatok (25. 3.) na rokovaní s agropotravinárskymi komorami. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie MPRV v reakcii na výzvu Únie potravinárov Slovenska (ÚPS) a Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

„Na piatok je na pôde MPRV SR zvolaná pracovná skupina Potraviny pre Slovensko, kde sa tejto téme spolu so zástupcami SPPK, ÚPS, Agrárnou komorou Slovenska a Potravinárskou komorou Slovenska budeme venovať,“ spresnil agrorezort.

Agrorezort: Uvedomujeme si naliehavosť témy

Stretnutie má podľa MPRV za cieľ nájsť riešenie a odpovede na všetky otázky, ktoré sú v štvrtkovom vyhlásení ÚPS. „Stretnutie bude mať pracovný charakter tak, ako to bolo aj pred dvomi týždňami, keď sme sa stretli po prvý raz. MPRV stojí pri slovenských potravinároch a hľadá riešenia, ako rezortu pomôcť a špeciálne v súčasnej situácii. Uvedomujeme si naliehavosť témy, ktorú nepodceňujeme. Naopak, venujeme jej náležitú pozornosť, keďže ide o tému celospoločenskú,“ dodal agrorezort.

Bez rýchlej pomoci hrozí nekontrolovaný rast cien

Bez rýchlej a dostatočnej podpory vlády pre potravinársky sektor hrozí Slovensku nekontrolovateľný rast cien potravín. Zhodli sa na tom delegáti valného zhromaždenia ÚPS s vedením SPPK na štvrtkovom 29. valnom zhromaždení ÚPS.

Je nevyhnutné, aby vláda našla pre potravinársky sektor mimoriadne prostriedky i financie.

Šéf ÚPS Daniel Molnár.

Ceny energií dosahujú rekordy, vážnym problémom začína byť aj nedostatok surovín na spracovanie. Je nevyhnutné, aby štát využil všetky možnosti, aj tie, ktoré v týchto dňoch umožnila Európska komisia (EK). V opačnom prípade Slovensku hrozí ešte väčšia závislosť od dovozu potravín v čase vojny.

Zdroj: fb/sppk.sk

„Aktuálne sa potravinársky sektor a prakticky všetky jeho odvetvia nachádzajú v kritickej situácii. Ak štát nezasiahne a nepomôže potravinárom na Slovensku, hrozí nekontrolovateľný rast cien slovenských potravín. To bude mať za následok kolaps slovenskej výroby potravín. V tejto mimoriadnej situácii je nevyhnutné, aby vláda našla pre potravinársky sektor mimoriadne prostriedky i financie,“ uviedol predseda ÚPS Daniel Molnár.  

Celé vyhlásenie potravinárov nájdete TU.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. žatva poľnohospodárstvo kombajn, obile
  2. Traktor na poli.
  3. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidiek Samuel Vlčan (nominant OĽANO).
  4. Robert Fico (Smer-SD)
  5. Na kombosnímke zľava Peter Kremský a Robert Fico.
  6. koronavírus, svet, rúško, nákaza, covid

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Potravinári varovali: Ak štát nezasiahne a nepomôže, hrozí kolaps slovenskej výroby potravín!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti