eReport.sk
Bývalý policajný vyšetrovateľ Marián Kučerka.
Bývalý policajný vyšetrovateľ Marián Kučerka. Foto: tasr

VIDEO Na expolicajta vydali európsky zatykač! Tvrdil, že Makó a Slobodník menia výpovede

Na expolicajta vydali európsky zatykač! Na Mariána Kučerku vydali v piatok (20. 1.) európsky zatykač. Vyplýva to z informácií zverejnených na stránke Ministerstva vnútra (MV) SR, ktorému šéfuje dočasne poverený Roman Mikulec (OĽANO). Upozornil na to Denník N. Ide však o priadne zamotanú a najmä spolitizovanú kauzu. Pravdu majú kajúcnici Makó so Slobodníkom, alebo Kučerka, ktorý ich obviňuje z toho, že účelovo menia výpovede?

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Hamran sa zastáva Čurillu
  2. Na kombosnímke zľava Marián Kučerka a Daniel Lipšic.
  3. Budova Najvyššieho súdu SR v Bratislave
  4. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa.

Prvostupňový súd Mariána Kučerku pôvodne uznal za vinného zo zločinu prijímania úplatku a pre obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku v spolupáchateľstve, uložil mu trest 11 rokov väzenia. Prípad je v súčasnosti na Najvyššom súde SR. Expolicajt sa na zasadnutia opakovane nedostavil. Neúčasť na tohtotýždňovom verejnom zasadnutí zdôvodnil svojím zdravotným stavom, ktorý mu nedovoľuje vycestovať z Bosny a Hercegoviny.

V prípade sú vraj „namočené“ známe postavy

Marián Kučerka čelí obžalobe za prijatie úplatku vo výške 25.000 eur od podnikateľa Norberta Bödöra prostredníctvom bývalého šéfa finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry Bernarda Slobodníka. Pomôcť mal za to Štefanovi Žigovi, príbuznému exministra Petra Žigu.

V druhom skutku sa mu kladie za vinu, že mal prijať úplatok vo výške 200.000 eur od bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa.

Fico šokoval, keď citoval manželku Kučerku

Genéza Kučekových káuz je pomerne zložitá. A podľa všetkého aj poriadne spolitizovaná. Ešte v decembri 2020 zvolal šéf Smeru-SD Robert Fico tlačovku, na ktorej čítal dokumenty od Kučerkovej manželky. Tá ako prokurátorka dala návrh na disciplinárne konanie dvoch prokurátorov. Podľa Kučerkovej mal byť na jej manžela vyvíjaný nátlak k priznaniu. 

„V prípade, že tak neučiní, ak sa neprizná a nebude spolupracovať s prokurátormi špeciálnej prokuratúry spravia mu veľkú hanbu, že hodia inžiniera Kučerku na zem, že nad ich rodinným domom na pozemku pristane vrtuľník. Doktor Repa sa tiež manžela spýtal, či chce vo väzbe srať krv ako Lajo Makó (prezývka Makóa – pozn. red.),“ čítal Fico z Kučerkovej listu, ktorý neváhal a metódy prirovnal ku gestapáckym. 

Zdroj: youtube.com/smer-sd

V júli 2021 však Kučerka prekvapil, keď tvrdenia vlastnej manželky poprel. „Ja, Ing. Marián Kučerka, sa chcem touto cestou úprimne ospravedlniť JUDr. Michalovi Šúrekovi a JUDr. Ondrejovi Repovi, PhD., za svoje osobné zlyhanie, keď som vo vzťahu k ich osobám uviedol nepravdivé skutočnosti, týkajúce sa ich postupu a obsahu vzájomnej komunikácie pri stretnutí 9. novembra 2020, ktoré boli následne obsahom listiny z 16. novembra 2020 (podpísanej u notára), ako aj následného podania návrhu na disciplinárne konanie menovaných prokurátorov,“ stálo vo vtedajšom v oficiálnom stanovisku expolicajta.

Šéf Smeru ospravedlnenie Kučerku nebral vážne

Fico však neveril, že to Kučerka so svojim ospravedlnením myslí vážne. „Kučerka sedí vo väzbe a jeho ospravedlnenie prokurátorom Repovi a Šúrekovi je tak dôveryhodné ako voda v prútenom koši. Najskôr, keď je ešte na slobode, cez manželku prokurátorku podá (v novembri 2020) oficiálne trestné oznámenie za hrubý nátlak od Šureka a Repu a až potom, čo je vo väzbe sa im (23.3.2021) zrazu ospravedlní,“ reagoval v júli líder opozičnej strany.

Vypovedali najznámejší kajúcnici účelovo?

Keď Špecializovaný trestný súd vlani v marci Kučerku odsúdil na 11 rokov (zatiaľ neprávoplatne), expolicajt žiadal, aby ho súd oslobodil spod obžaloby, lebo sa cíti nevinný. A to napriek tomu, že že sa podľa Denníka N Kučerka priznal a začal s políciou spolupracovať. Ešte vlani v januári, ale pred súdom expolicajt uviedol, že chce a bude vypovedať, ale až po výsluchoch Bernarda Slobodníka, ako aj Ľudovíta Makóa. Podľa neho práve títo svedkovia mali počas prípravného konania účelovo meniť výpovede.

Zdroj: tasr/eReport


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Na expolicajta vydali európsky zatykač! Tvrdil, že Makó a Slobodník menia výpovede

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti