eReport.sk
Budova Najvyššieho súdu SR v Bratislave
Budova Najvyššieho súdu SR v Bratislave. Ilustračné foto: tasr

Kučerka podal žalobu! Najvyšší súd opakovane odmieta zaujatosť sudcu Klimenta, ktorý je Repov strýko

Advokát bývalého operatívca NAKA Mariána Kučerku Martin Bezák, ktorý mal byť vydieraný prokurátormi Lipšicovho Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrejom Repom a Michalom Šúrekom, podáva žaloba o preskúmanie zákonnosti postupu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky. Ten nerieši žiadosť, ani opakovanú žiadosť Kučerku o nazretie do spisu a preverenie pridelenia veci zákonnému sudcovi. O Kučerkovi má na Najvyššom súde totižto rozhodovať sudca Juraj Kliment, ktorý je strýkom prokurátora ÚŠP Repu. Dôkazy o jeho vyhrážaní sa Kučerkovi v podobe nahrávok pri tom pred niekoľkými dňami zverejnil aj opozičný líder Robert Fico (Smer-SD). Repa sa mal Kučerkovi napríklad vyhrážať, že bude „s*ať krv“ ako kajúcnik Ľudovít Makó. Najvyšší súd na Kučerkove námietky, mimo iného aj voči Klimentovej zaujatosti, nijak patrične nereaguje a dokonca odmieta stotožniť sa so stanoviskom Ústavného súdu SR, ktorý sa postavil na Kučerkovu stranu a vidí problém v tom, že by o bývalom operatívcovi mal rozhodovať práve Kliment.

Zdá sa teda, že o Kučerkovom odvolaní na Najvyššom súde bude predsa len rozhodovať Repov strýko Kliment. Kučerka bol odsúdený na 11 rokov väzenia. S pridelením celého prípadu Klimentovi má problém aj advokát Marek Para. „Je celkom evidentné, že s týmto pridelením takto účelovo vybranému sudcovi nemôže byť niečo v poriadku,“ podotkol podľa TASR. Repa sa k veci vyjadrovať nechce. „Pokiaľ ide o dnešnú tlačovú besedu, tak sa nebudem bližšie vyjadrovať ani komentovať verejné vyjadrenia politikov a ďalších osôb,“ uviedol riaditeľ odboru ekonomickej kriminality Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa. Autenticitu nahrávok pri tom nepotvrdil, ale ani nevyvrátil: „Neviem, odkiaľ nimi disponujú, a pokiaľ boli vyhotovené, tak sa tak stalo bez mojej vedomosti a súhlasu, pričom z kontextu je zrejmé, že mali byť vyhotovené bývalými príslušníkmi Policajného zboru, ktorí majú povinnosť postupovať podľa Trestného poriadku.“

Najvyšší súd odmieta ataky

Predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta odmieta ataky, ktoré sa vzniesli na súd po tom, čo odmietal uznať zaujatosť v prípade Klimenta. Pravdou je, že tá je podľa viacerých odborníkov a ľudí z praxe zjavná. „V prípade, že ktokoľvek disponuje dôkazmi o takomto nezákonnom konaní, mal by postupovať v zmysle zákona, a teda oznámiť tieto okolnosti orgánom činným v trestnom konaní,“ zdôraznil Šikuta.

Foto: Archív: M.B.

Bezák podal za Kučerku žalobu

Vzhľadom na nečinnosť najvyššieho súdu v tejto veci podal Kučerkov advokát žalobu. „Vzhľadom na skutočnosť, že ste ako predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky (ďalej len ´Najvyšší súd´) doposiaľ žiadnym spôsobom nereagovali na moju opakovanú žiadosť o nazretie do spisov a evidenčných pomôcok, ktoré Najvyšší súd vedie v trestných veciach môjho klienta pplk. Ing. Bc. Mariána Kučerku (ďalej len ´klient´) sp. zn. 5To/7/2022 a 5Tost/14/2022 (ďalej aj ako „trestné veci“), za účelom preverenia ich pridelenia náhodným výberom zákonnému sudcovi, dovoľujem si Vám týmto oznámiť, že včerajšieho dňa (26.09.2022) som podal príslušnému správnemu súdu žalobu o preskúmanie zákonnosti tohto Vášho postupu,“ uvádza sa na začiatku oznámenia o žalobe.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO).
  2. Vláda smrti urobí všetko aby dovládla
  3. Robert Fico na snímke z videa.
  4. Káčer o ľudských právach
  5. Na kombosnímke zľava Marián Kučerka a Daniel Lipšic.

Šikutovi zároveň vyjadril znepokojenie nad jeho konaním: „Úprimne ma prekvapuje, že inštitúcia ako Najvyšší súd vytvára pri tak administratívne banálnej veci, akou nepochybne nazretie advokáta do spisu a evidenčných pomôcok je, takéto prekážky, ktoré nemajú žiadnu oporu v zákone. Prekvapuje ma to o to viac, že na čele tejto inštitúcie stojíte Vy, ktorý ste dlhodobo pôsobili ako sudca Európskeho súdu pre ľudské práva, a preto by ste mali mať vysoké právne povedomie o tom, akým spôsobom a v akej kvalite má štát poskytovať ochranu základným ľudským právam a slobodám a aké povinnosti Ústava Slovenskej republiky a medzinárodné zmluvy v tomto smere štátnym orgánom ukladajú,“ dodáva sa na adresu Šikutu v oznámení o žalobe.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kučerka podal žalobu! Najvyšší súd opakovane odmieta zaujatosť sudcu Klimenta, ktorý je Repov strýko

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti