eReport.sk
Snímka z príchodu ukrajinských utečencov na hraničnom priechode Vyšné Nemecké. Foto: tasr

Slovenský konzultant WHO upozornil: S utečencami z Ukrajiny prichádza na Slovensko aj TBC!

Migrácia ľudí z Ukrajiny v dôsledku vojny môže prispieť k šíreniu tuberkulózy (TBC) v Európe. Je preto potrebné utečencom poskytnúť diagnostiku a liečbu. Pri príležitosti Svetového dňa boja proti tuberkulóze to uviedol konzultant Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre TBC a primár prvého oddelenia pneumoftizeológie Národného ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie Vyšné Hágy Ivan Solovič.

Upozornil, že tuberkulóza nerešpektuje hranice a tento pohyb obyvateľstva trpiaceho strašnými následkami vojny prispeje k jej šíreniu, ako aj iných chorôb v celej Európe. „Kaskáda starostlivosti o pacientov s tuberkulózou na Ukrajine bude prerušená – nové prípady nebudú diagnostikované a nebudú liečené, čím sa zvýši prenos TBC v rámci komunity,“ spresnil.

Lekári by mali byť informovaní

Počet pacientov s TBC je na Ukrajine jedným z najvyšších v Európe. Solovič preto zdôrazňuje, že diagnostika a liečba TBC by mala byť súčasťou celkového poskytovania zdravotnej starostlivosti vojnovým utečencom. „Členské štáty EÚ/EHP by sa mali pripraviť na príchod pacientov koinfikovaných TBC, MDR-TB a HIV/TB, ktorí by mali pokračovať v liečbe. Lekári by mali byť informovaní, aby mohli zodpovedajúcim spôsobom upraviť svoje diagnostické a oznamovacie algoritmy,“ uviedol.

S ukrajinskými pacientmi budeme potrebovať pomôcť

Zdravotný systém môže podľa Soloviča pre veľký nápor utečencov naraziť na svoje limity. „Za hlavné problémy, kde budeme potrebovať pomoc Európskej únie, je nedostatok personálu, liekov a zdravotníckeho materiálu. Predpokladáme, že v blízkej budúcnosti budeme musieť ukrajinských pacientov premiestniť do iných krajín,“ doplnil.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Bankovky v kufroch, ktoré patrili manželke exposlanca Ukrajiny.
  2. Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).
  3. Pápež František a vedúci vatikánskeho protokolu Leonardo Sapienza.
  4. Na ilustračnej snímke ukrajinskí vojaci.
  5. Utečenkyňa, ktorá má nalakované nechty vo farbách ukrajinskej vlajky, drží rukloväť kufra.
  6. Na archívnej snímke z 29. apríla 2022 žena s ochranným rúškom na tvári proti šíreniu ochorenia COVID-19 kráča okolo grafitu s podobizňou bývalého juhoafrického prezidenta Nelsona Mandelu v Katlehongu východne od Johannesburgu.
  7. koronavírus, svet, rúško, nákaza, covid
  8. hranica Česko, kontroly

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slovenský konzultant WHO upozornil: S utečencami z Ukrajiny prichádza na Slovensko aj TBC!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti