Počas pietnej spomienky na tragicky zosnulého policajného exprezidenta Milana Lučanského sme oslovili tam prítomných politikov, ktorí nám na kameru povedali viacero zaujímavých myšlienok o nebohom generálovi. Okrem politikov sa pre eReport vyjadrili aj ďalší známi ľudia, ktorí sa pre médiá o údajnej samovražde Lučanského aj doteraz pravidelne vyjadrovali inak, ako to robia osoby blízke vládnym kruhom. Aj v kontexte toho, ako „opatrne“ sa k smrti Lučanského vyjadroval Igor Matovič, aby to to napokon celé hodil na ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú, sa vynárajú legitímne otázky, či Lučanskému vo väzbe niekto reálne nepomohol k tomu, aby naposledy dodýchal.
„Títo, ktorí prišli, prišli povedať, že s tým, čo sa robí teraz na Slovensku, nesúhlasia. Rovnako ako nie sú spokojní ani s tým, ako skončil Milan Lučanský. Slovensko si musí vážiť každú osobnosť, každého významného človeka, a nie to len generála. Každého jednoducho. A Milan Lučanský takým bol. Česť jeho pamiatke!” – aj to povedal reportérke portálu eReport Mimi Šrámovej podpredseda Národnej rady SR Juraj Blanár (Smer-SD).
Exminister vnútra: Jednoducho to tak nebolo
Podľa exministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) Milana Lučanského vyjadruje slovo „chlap”. A nie len preto, že bol vysoký. „Vždy konal rovno, nikdy sa nezľakol. Postavil sa tej najnebezpečnejšej vražednej mafii,” spomínal.
FOTO Pozrite si fotografie z pietnej spomienky v Martine
Kaliňák všetky veci, ktoré sa odohrali vlani, považuje za „neskutočné”. „Jednoducho to tak nebolo a nie je to pravda. Myslím si, že to, čo dnes povedal aj Ivan Ševčík, aj pán doktor Radačovský, ukazuje na to, že verzia o samovražde nie je pravdivá. A verím, že sa v najbližších dňoch dozvieme všetky podrobnosti a dôkazy o tom, že táto vláda nielenže sa podieľala na tom, že skončil tragicky, ale ešte aj zametala stopy a snažila sa všetko ututlať. A to si myslím, že je koniec demokracie,” šokoval Kaliňák, ktorý sa ako právnik väčšinou pri citlivých veciach snaží vyjadrovať skôr opatrne.
Kaliňák svoje slová potvrdil aj na sieti
Exminister svoje slová potvrdil aj na sociálnej sieti pred niekoľkými hodinami, keď o pietnej spomienke v Martine napísal: „Zazneli tu zároveň z úst generála I. Ševčíka, ktorý bol 20 rokov blízkym spolupracovníkom M. Lučanského, ako aj od právneho zástupcu pozostalých, europoslanca M. Radačovského, závažné informácie o tom, že v januári sa dozvieme pravdu o tragickom konci generála M. Lučanského.”
Generál Ivan Ševčík, bývalý riaditeľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite (terajšia NAKA), ktorý pietnu spomienku inicioval, sa potešil, že na cintorín do Martina prišlo viac ako 1000, možno 1300 občanov. Zároveň sa priznal, že počítal aj s tým, že proti zhromaždeniu na Národnom cintoríne v Martine bude zasahovať aj polícia. „Aj s touto úsmevnou príhodou som rátal do poslednej chvíle,” povedal nám Ševčík.
Reagovali aj ďalší, ktorí vládu pravidelne kritizujú
Na pripojenom videu nájdete aj názory ďalších prítomných. Miroslava Radačovského, poslanca europarlamentu, ktorý zastupuje rodinu Milana Lučanského. Rovnako sa pre našu reportérku vyjadrila aj známa právnička Judita Laššáková, ktorá sa pravidelne k téme tragickej smrti policajného exprezidenta vyjadruje. Pred našu kameru sa postavil aj poslanec národnej rady Ľuboš Blaha (Smer-SD), ktorý je jedným z najväčších kritikov súčasnej vlády.
Expremiér a súčasný minister financií Igor Matovič sa po tragickej smrti Lučanského vyjadroval k citlivej téme smrti policajného prezidenta skôr zdržanlivo a na generála neútočil na rozdiel od niektorých iných jeho kolegov z vlády. Už po medializovanom údajnom pokuse o samovraždu tvrdil, že je mu to ľúto. „Jeho blízki si zaslúžia náš súcit a od zodpovedných bleskurýchle a poctivé odpovede na všetky otázky,” napísal ešte ako premiér na sociálnej sieti vlani 29. decembra.
O deň neskôr, 30. decembra 2021, keď už média informovali o Lučanského smrti, Matovič na sociálnej sieti napísal, že voči policajnému exprezidentovi mal rešpekt. V statuse tiež vyjadril ľútosť a úprimnú sústrasť Lučanského rodine. „Jeho obvinenie a následná väzba boli pre mňa prekvapením, ale plne som dôveroval a dôverujem elitným vyšetrovateľom, dozorujúcej prokuratúre a súdu,” uviedol.
Matovič priznal, že Kolíkovej kryl chrbát
Tento rok 27. decembra minister financi šokoval verejnosť pri kritike Márie Kolíkovej, ktorá odmietla prijať minimálne politickú zodpovednosť za smrť Lučanského vo väzbe. Nikto z vlády si nedovolil ani len naznačiť, že by za smrť Lučanského mohla byť zodpovedná práve koalícia. Tak to pred pár dňami urobil Matovič, ktorý priznal, že Kolíkovej podal pomocnú ruku.
„Márii Kolíkovej som od začiatku držal chrbát. Bola prvým ministrom na rane, ktorý mal po smrti Lučanského odstúpiť, lebo to bolo svojím spôsobom aj jej zlyhanie a tiež zlyhanie systému, za ktorý bola zodpovedná. Ale podržali sme ju aj v tejto ťažkej chvíli,” povedal v rozhovore minister financií Matovič.
Blíži sa rekonštrukcia tragického prípadu
Vyšetrovanie úmrtia bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského ešte neukončili. Rekonštrukcia udalostí, ktoré viedli k jeho smrti, by sa mala uskutočniť v druhej polovici januára 2022.
Prípadom sa zaoberala aj nezávislá kontrolná komisia. Nezistila skutočnosti, ktoré by spochybňovali verziu, že príčinou smrti Lučanského bol samovražedný pokus. Komisiu tvorilo takmer 20 členov. Okrem politikov boli jej súčasťou tiež experti.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Dozvieme sa, že nešlo o samovraždu? Politici pre eReport reagovali na Lučanského