eReport.sk
Zľava Michal Šípoš, Igor Matovič a Roman Mikulec.
Zľava Michal Šípoš, Igor Matovič a Roman Mikulec. Foto: tasr

VIDEO Diskusia o odvolávaní Mikulca s dramatickou bodkou: Chyba Smeru? Fico to odmieta

Podpredseda Národnej rady (NR) SR Milan Laurenčík (SaS) ukončil vo štvrtok večer diskusiu k návrhu na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO). Hlasovať o návrhu sa má v piatok (24. 9.) o 11.00 h. Hoci Smer-SD namietal, že po 19.00 h neboli v pléne predkladatelia návrhu, Laurenčík pokračoval v rokovaní a vyzval poslancov prihlásených do rozpravy, aby vystúpili. Keďže ani tí neboli v pléne, Laurenčík oznámil, že im prepadlo poradie a ukončil rozpravu k návrhu. Smer-SD to kritizuje. Koalícia hovorí, že v pléne sedel aspoň jeden z predkladateľov.

VIDEO Tlačovka Smeru-SD po ukončení diskusie o odvolávaní Mikulca

Zdroj: fb/smersd

Poslanec Boris Susko (Smer-SD) namietal, že ide o hrubé porušovanie rokovacieho poriadku parlamentu, keďže pri rozprave musí byť prítomný predkladateľ. Pripomenul, že sa nemôže rokovať, a teda ani prepadávať poradie faktickým poznámkam ani rečníkom prihláseným v rozprave. Kritizoval to aj šéf Smeru-SD Robert Fico, ktorý reagoval, že predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) nezvláda svoju funkciu. Hovorí tiež o chaose a o porušovaní Ústavy SR.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Roman Mikulec
  2. Robert Fico (Smer-SD)
  3. Minister vnútra SR Roman Mikulec
  4. Poslanec NR SR Robert Fico (Smer-SD)
  5. Prázdne poslanecké lavice.

Plénum si pôvodne odsúhlasilo štvrtkové rokovanie aj po 19.00 h. Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš reagoval, že v pléne sedel Dušan Jarjabek (Smer-SD) ako jeden z predkladateľov, preto sa v rokovaní mohlo pokračovať. Skonštatoval, že pokiaľ sedel v pléne aspoň jeden z poslancov podpísaných pod návrh na zvolanie schôdze, ráta sa ako predkladateľ a diskusia pokračuje. Jarjabek to vidí inak. Poznamenal, že bol prihlásený na predrečníka s faktickou poznámkou, a dokonca nesedel za pultom určeným pre predkladateľa. Hovorí o rôznom výklade rokovacieho poriadku.

Nezaradený poslanec Peter Pellegrini povedal, že aj obštrukciu treba vedieť urobiť. Bola by podľa neho úspešná vtedy, ak by nikto z 30 podpísaných poslancov v pléne v daný moment nesedel. “Žiaľ, kolegovia urobili chybu a niektorí v sále boli, čo sa považuje za prítomnosť predkladateľa a schôdza mohla pokračovať,” reagoval na poslancov Smeru-SD.

Mikulec v pléne: Inšpekcia musí byť autoritou

Politika rozviazaných rúk dnes nemá iné mantinely, ako zákonné. “Zvádzame ťažký boj, ale som presvedčený, že to nevzdáme,” vyhlásil v Národnej rade (NR) SR minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO). Počas diskusie o návrhu na jeho odvolanie skonštatoval, že mafiánske štruktúry v štáte sa nedajú odstrániť zo dňa na deň. Kritizoval súčasnú opozíciu.

Expremiéri Robert Fico (Smer-SD) a Peter Pellegrini (nezaradený) sú podľa neho zodpovední za nespravodlivosť, korupčné mafiánske praktiky, vytvorili systém, kde sa financie prerozdeľovali podľa politickej príslušnosti a “do vačku”.

VIDEO Mikulec: Bolo by naivné si myslieť, že zmenou vlády sa štruktúry Smeru rozpadnú

“Krušné ťažké časy sa nekončia. Napriek tomu, že očistný proces je bolestivý a mimoriadne náročný, nepoľavíme a budeme aj naďalej poctivo pracovať, aby sa spravodlivosť v krajine neskloňovala len pred voľbami, ale aby bola pravidelnou súčasťou našich životov,” uviedol Mikulec.

Dodal, že opozícia môže navrhovať jeho odvolanie pravidelne, pretože ide o snahu zachrániť si vlastnú kožu. Opozícia sa podľa neho snaží vytvárať chaos a šíri konšpirácie. “Rozumiem, že je to v súčasnosti asi jediná opozičná agenda, keďže orgány činné v trestnom konaní sa dostávajú čoraz bližšie k pravde,” podotkol s tým, že sa systematicky odkrýva korupčná chobotnica, ktorá za bývalých vlád siahala na najvyššie miesta. Tvrdí, že práve vtedy sa kauzy zametali pod koberec a vyšetrovatelia dostávali pokyny, čo majú a nemajú vyšetrovať.

Minister priznal, že aj u neho sú podozrenia

Minister kritizoval bývalú vládu i za to, že nerobila nič pre zlepšenie systému. Odmieta dehonestujúcu rétoriku o “udavačoch”. Prečítal zoznam spolupracujúcich obvinených, ktorí už vypovedali o kauzách a priznali sa k viacerým skutkom. Kritizoval tiež spochybňovanie objektivity Úradu inšpekčnej služby (ÚIS). Podčiarkol, že inšpekcia musí byť autoritou pri dohliadaní na dodržiavanie zákonnosti postupov, a aj preto bolo potrebné prijať opatrenia.

Odmieta i konšpirácie o svojej údajnej návšteve u obvineného takáčovca Mateja Zemana. Trvá na tom, že ho nepozná a nestretol sa s ním. Pripomenul Ficovi jeho bývanie v minulosti. Označil ho za “smutný obraz bývalého politika, ktorého vlastné ego dohnalo nad priepasť, z ktorej už niet návratu.” Opozícii vyčítal aj to, že podporuje protisystémové nálady s vidinou bodov vo voľbách.

Minister priznal, že zatýkanie vyšetrovateľov vzbudzuje podozrenia i uňho, najmä keď dlhodobo podávali dobrý pracovný výkon a mali výsledky. Zdôraznil však, že žijeme v právnom štáte a rozsudky nedávajú politici. Je presvedčený, že sa všetko vyšetrí a dospeje sa k spravodlivým rozhodnutiam súdov. Znepokojujú ho však snahy o spomalenie či zmarenie závažnej trestnej činnosti.

Blaha označil Mikulcov prejav za mľandravý

Fico v reakcii vláde odporučil, aby “šla preč, kým je ešte čas.” Opakovane hovoril o manipulácii vyšetrovaní, pričom sa odvolával na uznesenie o vznesení obvinenia voči obvineným vyšetrovateľom NAKA. Ľuboš Blaha (Smer-SD) označil Mikulcov prejav za “mľandravý”. Pýtal sa, či im ráno na vláde dávali Diazepam a či nevie niečo povedať z hlavy bez čítania. Podčiarkol, že bývalý šéf Finančnej správy František Imrecze mal vypovedať o tom, že aj Mikulec poberal úplatky. Dušan Jarjabek (Smer-SD) dodal, že minister vnútra hrá “vabank a ruletu sám so sebou.”

Podľa programu aktuálnej 40. schôdze majú poslanci v piatok ráno rokovať o návrhoch z dielne rezortu financií.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Aktuálne

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti