eReport.sk
Boris Kollár, foto: profimedia

Kollár: Balkánske krajiny treba podporovať v integračných snahách

Slovensko je za rozšírenie Európskej únie o balkánske krajiny, ktoré v ich snahách treba podporovať, povedal novinárom v piatok v Budapešti predseda Národnej rady SR Boris Kollár v úvode desiateho stretnutia predsedov parlamentov krajín juhovýchodnej Európy s účasťou predsedov parlamentov členských krajín Vyšehradskej štvorky (V4).

„Myslím si, že, bohužiaľ, niektoré západné krajiny majú nejaké výhrady alebo neakcelerujú ten proces, ale ja si myslím, že v tomto je veľmi dobrý formát V4 – a rovnako musím povedať aj slavkovský formát, rovnako to totiž preferuje a presadzuje aj Rakúsko,” povedal predseda NR SR.

Podľa Kollárových slov je potrebné dať nejakú víziu alebo nejaké záruky aj týmto krajinám západného Balkánu, aby vedeli, že sa s nimi počíta, že majú pristupovať k prístupovým rokovaniam a majú spĺňať tie kapitoly.

Prečítajte si:

  1. Poslanec NR SR Robert Fico (Smer-SD)
  2. Robert Fico (Smer-SD)
  3. Zľava Michal Šípoš, Igor Matovič a Roman Mikulec.
  4. Anna Zemanová (SaS)

„Je to veľmi dôležité jednak pre ich krajinu, lebo je to určitý reformný a očistný proces a tú krajinu dostane na vyššiu úroveň – samozrejme, aj k lepšiemu životu ich občanov –, a zároveň vlastne tým spĺňajú aj tie podmienky prístupových rokovaní,” dodal.

„Slovensko preferuje toto rozšírenie a budeme robiť všetko pre to, aby sme ich čo najskôr uvítali v našej spoločnej rodine,” konštatoval Kollár.

Na schôdzke organizovanej Maďarskom sa zúčastňujú vysokí predstavitelia parlamentov Albánska, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory, Severného Macedónska a Srbska, ako aj predsedovia parlamentov vyšehradského zoskupenia – Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Aktuálne

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti