eReport.sk
Šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell.
Šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell. Foto: european union

Šéf diplomacie EÚ upozornil: Ak nenájdeme riešenie, hrozí celosvetová potravinová katastrofa!

Rusko blokádou vývozu ukrajinského obilia a obmedzovaním vlastného exportu vystavuje svet riziku vypuknutia hladomoru. V sobotu to uviedol šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

„V spolupráci s OSN a našimi partnermi sme pripravení zabrániť nechcenému dopadu na medzinárodnú potravinovú bezpečnosť,“ uviedol Borrell v príspevku na svojom blogu.

Borrell: Rusko premenilo Čierne more na vojnovú zónu

Podľa jeho slov sa Rusko vedome rozhodlo urobiť z vývozu obilia zbraň, ktorú teraz „využíva ako nástroj na vydieranie každého, kto je proti jeho agresii“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zľava šéf európskej diplomacie Josep Borrell, ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba a kanadská ministerka zahraničných vecí Melanie Jolyová pred stretnutím ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli v pondelok 16. mája 2022.
  2. Irak je blízky spojenec Iránu
  3. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS).
  4. Volodymyr Zelenskyj
  5. Potravinová pomoc pre sociálne odkázaných ľudí dorazila už aj do Popradu.

„Rusko premenilo Čierne more na vojnovú zónu, čím blokuje dodávky obilia a hnojív z Ukrajiny,“ pokračoval šéf diplomacie EÚ. Dodal, že Rusko tiež uplatňuje kvóty a dane na vývoz svojho obilia.

Bez riešenia hrozí masívny nedostatok potravín

Podľa jeho slov je nevyhnutné, aby Ukrajina svoje produkty vyvážala lodnou dopravou. „Dúfame, že riešenie nájdeme už v najbližších dňoch. Ak tak neurobíme, hrozí celosvetová potravinová katastrofa,“ upozornil Borrell.

Ukrajina patrí k najväčším producentom obilia na svete

Šéf diplomacie EÚ pripomenul, že sankcie, ktoré EÚ uvalila na Rusko, nezakazujú Moskve vyvážať poľnohospodárske produkty, ani takýto export nijak nespoplatňujú.

Ukrajina patrí k najväčším producentom obilia na svete. Vývoz cez ukrajinské prístavy sa však v dôsledku ruskej invázie zastavil. Kyjev tvrdí, že v ukrajinských prístavoch je v súčasnosti uviaznutých 22 miliónov ton obilia.

Potravinová bezpečnosť by mala byť jednou z hlavných tém pondelkového zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci, ktoré sa bude konať v Luxemburgu, píše AFP.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šéf diplomacie EÚ upozornil: Ak nenájdeme riešenie, hrozí celosvetová potravinová katastrofa!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php