eReport.sk
Politický analytik Ján Baránek.
Politický analytik Ján Baránek. Zdroj: eReport

VIDEO Baránek pre eReport: Nie som rusofil, ale Putin nie je hlavným vinníkom!


Politický analytik Ján Baránek tvrdí, že sú veci, ktoré sa od pádu socializmu na Slovensku nezmenili. Medzi najkritickejšiu oblasť má patriť sloboda diskusie, ktorá začala byť podľa neho v poslednom období ohrozovaná relatívne vážnym spôsobom. Spomína pri tom témy covidu, vojny na Ukrajine, zakazovanie kníh Ľuboša Blahu (Smer-SD), alebo aktivity LGBTI komunity.

Zdroj: youtube.com/eReport

„Hlavným motívom toho novembra bola sloboda. A aby som bol objektívny, ja dnes priznávam tomu režimu, že boli aj veci, ktoré boli dobré,“ tvrdí Baránek.

Pripomíname, že Ján Baránek patrí k jednej z kľúčových osobností novembra 1989. Analytik neváhal pritom poukázať napríklad na kvalitu socialistického školstva. Pri téme slobody však minulý režim kritizuje pomerne významným spôsobom. Zároveň upozornil, že medzi minulosťou a súčasnosťou sú isté paralely: „Sloboda diskusie nebola ani vtedy a nie je ani dnes.“

Vydávanie ideológie za pravdu?

„O pravde sa nediskutuje“ – to je jeden z argumentov hlavného prúdu vo verejnej diskusii. Takzvané mienkotvorné médiá, niektorí politici, či časť občanov sa pravidelne snažia pribrzdiť akúkoľvek argumentačnú diskusiu o rôznych témach. Ideológia je dnes podľa analytika vydávaná za pravdu, za jediný a najlepší model sveta. „Mňa nemôže nikto presviedčať, keď mi povie hlúposť, aby som veril hlúposti, keď viem, že je to hlúposť. A dokonca aj on vie, že je to hlúposť, ale chce, aby som sa tváril, že to hlúposť nie je,“ konštatuje Baránek.

„Dnes tu máme iný model, ale mechanizmy sú rovnaké,“ myslí si Baránek v porovnávaní socializmu s demokraciou.

Rusko, Blaha, Ukrajina, či LGBTI propaganda

Nedostatok slobody v diskutovaní sa má prejavovať vo viacerých horúcich aktuálnych témach. V spoločnosti ustúpila argumentačná diskusia a namiesto toho sa hovorí o pravde a klamstvách.

„Nie som rusofil, ale nikto ma nikdy neprinúti povedať, že Putin je hlavným vinníkom toho,“ reaguje Baránek na súčasné napätie medzi Ukrajinou a Ruskom. Upriamil pritom pozornosť na dianie na Ukrajine od roku 2014, či prístup medzinárodného spoločenstva k Henrymu Kissingerovi. Kissingera, jedného z architektov súčasného usporiadania sveta,na základe odlišných názorov začali viacerí podľa Baráneka považovať za „senilného deda“.

Čo teraz ideme tvrdiť, že pluk Azov je Červený kríž? Keď samotné USA majú pluk Azov zadefinovaný ako teroristickú organizáciu?

K niektorým ukrajinským jednotkám by sa podľa neho malo pristupovať aj na základe historických skúseností. „Pre mňa sú to neonacisti. Čo sú schopní tu urobiť? Zabudli sme na Volyň, zabudli sme, čo Bandera vystrájal na východnom Slovensku?,“ pýta sa Baránek. Ako príklad pri tom uvádza pluk Azov: „Čo teraz ideme tvrdiť, že pluk Azov je Červený kríž? Keď samotné USA majú pluk Azov zadefinovaný ako teroristickú organizáciu?“ Baránek medzi rečou spomenul aj to, že proti tzv. banderovcom bojoval aj jeho dedo.

Ja sa nejdem zastávať Blahu, ja som ideovo úplne niekde inde, ja som konzervatívny katolík. Ja keď si prečítam Blahu, budem to konfrontovať so svojimi zdrojmi a so svojimi názormi.

Prekážky sa ukazujú dokonca už aj pri vydávaní kníh, ktoré chcú mať prvotne odborný ráz. Najnovší Blahov počin o Leninovi je napríklad tak široko kritizovaný, že sa niektoré kníhkupectvá rozhodli sťahovať ho z predaja. Triedenie kníh na vhodné a nevhodné je podľa Baráneka neakceptovateľné. „Ja sa nejdem zastávať Blahu, ja som ideovo úplne niekde inde, ja som konzervatívny katolík. Ja keď si prečítam Blahu, budem to konfrontovať so svojimi zdrojmi a so svojimi názormi,“ tvrdí Baránek poukazujúc na to, že nesúhlas s Blahovou knihou môže vyriešiť aj kritické myslenie, nie cenzúra.

Z novinárov sa stali virológovia

Novinári na druhej strane ako keby prestali byť strážcami demokracie a začali sa sústrediť na posudzovanie odborníkov na rôzne oblasti podľa ich názorov. Proukrajinský politológ je napríklad vraj múdrejší, ako proruský politológ, a provakcinačný virológ je múdrejší ako virológ, ktorý s vakcináciou nie je úplne stotožnený.

O téme LGBTI+ komunít

Politický analytik v rozhovore s Rasťom Ekkertom potvrdil aj svoj jednoznačne konzistentný postoj pri teme LGBTI+ komunity. „Nikto odo mňa nemôže chcieť, aby som ja niekoho, kto má penis medzi nohami, oslovoval ako ženu. Lebo to je blbosť. Tisícky rokov je to samec. Pokiaľ on chce byť samicou, nech ide do Pinelovho ústavu (Psychiatrická nemocnica Philippa Pinela Pezinok – pozn. red.). To je celé, čo ja viem k tomu povedať. A to nie je politicky nekorektné. Pre mňa je samec samcom,“ vyhlásil k citlivej téme sexuálnych menšín Baránek.

Viac sa dozviete v pripojenom videu v našej relácii BEZ CENZÚRY s Rasťom Ekkertom na začiatku článku.

Web eReport sa nemusí nevyhnutne stotožňovať so všetkými zverejnenými názormi, našou úlohou je predovšetkým občanov informovať.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Baránek pre eReport: Nie som rusofil, ale Putin nie je hlavným vinníkom!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne