Ako dvaja diletanti pôsobila nedávno dvojica vládnych politikov pred novinármi počas tlačovky. Dočasne poverený premiér, aj dočasne poverený minister obrany predviedli totiž mimoriadne amatérsky výkon. Eduard Heger a Jaroslav Naď, o ktorých je reč, sa veľmi snažili presvedčiť žurnalistické auditóriom o právnej čistote svojich krokov. Ich kostrbaté úsilie však vyznelo, jemne povedané, nedôveryhodne. Veľmi jemne povedané.
Mohlo by vás zaujímať:
Neodborník, fušer, začiatočník, samouk. Takto sa význam cudzieho slova diletant všeobecne dešifruje. A každé zo spomínaných „šifier“ tohto už značne udomácneného termínu, zjavne vystihuje Hegerove a Naďove vystúpenie počas tlačovky na Úrade vlády SR z piatka 17. marca. Kým si totiž bývalí politici OĽANO hovorili svoje, bolo zdanlivo všetko s kostolným poriadkom. Vo chvíli, keď došlo na novinárske otázky, ukázalo sa, že zjavne nie sú zohraní. A celkovo, akoby u nich absentovalo elementárne vnímanie reality. Jednoducho, pôsobili ako dvaja diletanti.
Vláda rokovala, akoby zúrila pandémia
Témou tlačovky bol fakt, že Hegerova dočasne poverená vláda schválila, že pošle na Ukrajinu naše stíhačky MiG-29. A tiež časť systému protivzdušnej obrany Kub. Kabinet o tom takto rozhodol – a to dokonca bez toho, aby sa jeho členovia fyzicky stretli. Stačilo na to piatkové online rokovanie. Ak by sme na Slovensku čelili pandémii covidu, bez výhrad je táto forma rokovania v poriadku. Pandémiu tu však už nejaký ten piatok nemáme – a tak je online rokovanie dočasne poverenej vlády o ostro sledovanej téme, jemne povedané, zvláštne. Opäť podčiarkneme, že veľmi jemne povedané. Pretože sa žiada povedať, že to páchne až aroganciou.
Netransparentnosť a vzájomné protirečenie
To, že sa hegerovci rozhodnú slovenské migy nejako na tú Ukrajinu dostať, sa čakať dalo. Menej sa však už očakávalo to, že to urobia bez toho, aby sa aspoň pokúsili o nejaký náznak transparentnosti. Veď, ako inak možno vnímať fakt, že odmietli zverejniť právnu analýzu ústavnosti svojho kroku, ako tak, že ide o čosi v režime „na tajnáša“? Heger s Naďom si dokonca pred novinármi aj protirečili. Kým minister obrany tvrdil, že právnou analýzou disponuje, Heger tvrdil, že takáto analýza nejestvuje.
Absurdnú komunikáciu, ktorá v tejto súvislosti prebehla medzi členmi dočasne poverenej vlády a novinármi, prinášame v nasledujúcich riadkoch. A pripájame aj videozáznam, z ktorého sme čerpali.
Novinári a sa pýtali, politici si vzájomne protirečili
Heger: Konáme v zmysle ústavy!
Novinár: Aký je tým pádom problém zverejniť pre širokú, ale aj odbornú verejnosť analýzu, na základe ktorej ste k tomuto záveru došli?
Heger: Taká analýza neexistuje! My sme takú analýzu ani nepotrebovali!
Naď: Doplním, ako sme prišli k tomuto riešeniu. Na základe, áno, odbornej diskusie aj na ministerstve, ktorá má aj nejakú písomnú podobu.
Novinár: …bolo povedané, že analýza neexistuje, vy tvrdíte, že ju máte. Tak prečo potom nezverejníte tú, ktorú máte vy, aby sa vyvrátili pochybnosti?
Naď: Keď ja dostanem analýzu, ktorú mimochodom mám k dispozícii tu a môžem vám ju ukázať, čiže tá analýza bola spravená pre mňa, ako ministra obrany. Ja som to povedal niekoľkokrát, nebudem hovoriť, že nie je. Je!
Heger: Čiže preto vám ja hovorím, že nejaká analýza, ktorú vy chcete od nás a my vám ju nechceme ukázať, neexistuje. To nie je o tom, že my máme teraz nejaký dokument utajovaný, alebo niečo podobné. Nič také neexistuje.
VIDEO Heger a Naď o (ne) exisistencii právnej analýze, ktorá predchádzala darovaniu MiGov
A na záver aspoň heslovite niekoľko faktov tak, ako ich zverejnila ešte v piatok TASR:
- Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď podpísal v piatok s veľvyslancom Ukrajiny na Slovensku Myroslavom Kastranom medzivládnu dohodu týkajúcu sa darovania stíhačiek.
- Slovensko daruje 13 stíhačiek MiG-29 a dva kusy odpaľovacích zariadení protilietadlového raketového systému Kub. Tiež systém riadenia a prislúchajúce náhradné dielce a rakety.
- Slovensko sa bude uchádzať o náhradu v rámci Európskeho mierového nástroja, má aj ponuku na techniku za zhruba 700 miliónov dolárov. Celkovo by podľa Naďa mala byť náhrada v hodnote 900 miliónov dolárov.
- Prezidentka SR Zuzana Čaputová rešpektuje rozhodnutie dočasne poverenej vlády. Slovensko podľa hlavy štátu darovaním stíhačiek nateraz vyčerpalo vojenskú pomoc, ktorú bolo schopné Ukrajine poskytnúť.
- Koalícia rozhodnutie vlády víta. Opozícia s ním nesúhlasí, hovorí, že na to kabinet nemal právomoc, avizuje trestné oznámenie.
- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas telefonátu poďakoval Eduardovi Hegerovi a pozval ho na návštevu Ukrajiny. Heger pozvanie prijal.
- Kremeľ avizoval, že stíhačky MiG-29, ktoré Slovensko a Poľsko plánujú dodať Ukrajine, ruská armáda zničí.
- Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko tvrdí, že darovanie stíhačiek má prakticky nulový dosah na obranyschopnosť, pretože Ozbrojené sily SR ich nepoužívajú ani v budúcnosti používať nebudú.
- Objednané stíhačky F-16 z USA by na Slovensko mohli prísť podľa Naďa v prvej polovici roku 2024, má ísť o štyri kusy.
Právna analýza pripomína Colombovu ženu
To, či má pravdu Naď, ktorý tvrdí, že právnu analýzu má, alebo Heger, ktorý vraví, že neexistuje, je ťažko nateraz povedať. Právna analýza totiž pripomína Colombovu ženu, o ktorej sa síce hovorí, no nikto ju doteraz, stále nevidel. Nie je však vylúčené, že skôr ako uzrie svetlo sveta údajná právna analýza, ktorá predchádzala darovaniu MiGov Kyjevu, spoznáme inú právnu analýzu. Tú, o ústavnosti krokov vlád Igora Matoviča a Eduarda Hegera počas ich funkčných období.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Ako dvaja diletanti: TOTO predviedli Heger a Naď pred novinármi!