eReport.sk
Tomáš Valášek na snímke z videa.
Tomáš Valášek na snímke z videa. Foto: fb/tomasvalasekpolitik

Nezaradený poslanec v tom má jasno: TOTO by sa stalo, keby sme MiGy nedali Kyjevu!


Nezaradený poslanec v tom má jasno. Prišiel so zaujímavým argumentom o tom, čo by sa stalo, ak by dočasne poverená vláda SR neschválila posunutie našich MiGov na Ukrajinu. Tým poslancom nie je nikto iný, ako podpredseda Progresívneho Slovenska, Tomáš Valášek.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na kombosnímke Anna Belousovová a obrázok Zuzany Čaputovej, ktorý zverejnila pod svojim statusom
  2. Zľava Peter Kmec (Hlas-SD), Juraj Krúpa (SaS), Tomáš Valášek (PS) a moderátor Richard Dírer.
  3. Objektivita mainstreamu je do neba volajúca
  4. Správni protestanti sa cenia

Dodanie stíhačiek MiG-29 Ukrajine a spôsob, akým to vláda v poverení chce urobiť, vytvára ústavnoprávny i morálny problém. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to uviedol poslanec parlamentu György Gyimesi (OĽANO).

Nezaradený poslanec a podpredseda mimoparlamentného Hlasu-SD Erik Tomáš mieni, že MiGy vôbec nemali byť témou. Podľa podpredsedu mimoparlamentného Progresívneho Slovenska Tomáša Valáška (nezaradený) malo Slovensko stíhačky na pomoc Ukrajine poslať už dávno.

Gymesi: Vláda nezastupuje názor Slovenska

Gyimesimu nepostačuje argument poverenej vlády Eduarda Hegera, že forma bilaterálnej zmluvy „ošetrí“ súlad s ústavou. Upozornil, že v prípade  darovania stíhačiek ako vojenského materiálu ide o zmluvu vojenskej povahy. „O takýchto vojenských zmluvách musí rozhodnúť parlament,“ povedal. Tvrdí, že vláda v otázke darovania stíhačiek nezastupuje názor Slovenska. „Ľudia sa boja. Oni ich nerešpektovali, ale silou pretlačili darovanie lietadiel na Ukrajinu,“ skonštatoval s tým, že tento krok vzbudil u ľudí strach.

Valášek hovorí o zvrate v zahraničnej politike SR

Valášek označil darovanie stíhačiek na Ukrajinu za správne. Nie je však podľa neho istý právny element rozhodnutia. „Máme tu súdy, ktoré o tom rozhodnú,“ povedal s tým, že nerozumie, prečo sa vláda v tejto veci neobrátila na ústavný súd. Skonštatoval, že neposlanie stíhačiek by bolo zvratom v zahraničnej politike Slovenska. „Znamenalo by to zastavenie akejkoľvek vojenskej pomoci a tým pádom by to znamenalo de facto obrat slovenskej zahraničnej politiky,“ upozornil.

Tomáš: Heger sľúbil, čo nemal právne ošetrené

Tomáš zopakoval, že vládny kabinet nemal kompetenciu o dodaní stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu rozhodovať. „Heger sľúbil ukrajinskému prezidentovi niečo, čo nemal právne ošetrené a bez toho, aby rešpektoval väčšinový názor nielen občanov, ale aj politického spektra,“ doplnil. Vláda a parlament by sa podľa neho mali zaoberať otázkami, ktoré trápia občanov SR.

Progresívec varoval pred ruským vojakom

Podľa Valáška je ale potrebné vnímať aj to, čo by spôsobilo zastavenie vojenskej pomoci a ruské víťazstvo na Ukrajine pre Slovensko. „Nám tu hrozí situácia, že budeme mať ruské vojská na našej hranici,“ podotkol s upozornením, že by to znamenalo nielen zhoršenie bezpečnostnej situácie, ale aj ekonomický úpadok, súvisiaci s nezáujmom o investície v regióne.

Kabinet v poverení nezvláda pomoc, zhodli sa politici

Gyimesi považuje Valáškove slová za neopodstatnené, skôr ako argumenty v nich vidí citové vydieranie. V diskusii sa poslanci dotkli aj problému s neschválením viacerých legislatívnych návrhov a z toho vyplývajúceho ohrozenia  reformných záväzkov i samotného čerpania prostriedkov z plánu obnovy. Gyimesi kritizoval, že zákony sa do parlamentu predkladajú bez predchádzajúcej diskusie, podľa Tomáša realita dokazuje zlé nastavenie plánu obnovy a nemožnosť jeho naplnenia. Valášek sa obáva, že všetky zdroje sa Slovensku čerpať nepodarí a vláda bude musieť niektoré ciele modifikovať. „Budeme mať nejaký plán obnovy, ale nie v tej podobe, ako sme ho predložili,“ naznačil.

Všetci traja sa v diskusii zhodli, že kabinet v poverení nezvláda pomoc v súvislosti so zdražovaním a infláciou.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nezaradený poslanec v tom má jasno: TOTO by sa stalo, keby sme MiGy nedali Kyjevu!

Odoberať
Upozorniť na
15 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne