eReport.sk
Americký prezident Joe Biden prijal pozvanie od britského kráľa Karola III. na návštevu Spojeného kráľovstva. V stredu to oznámil Biely dom,
Americký prezident Joe Biden . foto:tasr/ap

Vážne ekonomické problémy Bidenových USA? Pád banky Silicon Valley vystrašil aj Európanov!

Vážne ekonomické problémy Bidenových USA? Pád banky Silicon Valley vystrašil celý svet vrátane Európy. Ide totiž o najväčšiu skrachovanú americkú banku od krízy v roku 2008. Ako vieme, pred 15 rokmi spôsobil pád amerických bánk celosvetový domino efekt, ktorý sme museli hasiť aj v Európe i na Slovensku. Analytici zatiaľ tlmia obavy a tvrdia, že situácia je dnes iná.

Vážne ekonomické problémy Bidenových USA?

Aj vzhľadom na historickú skúsenosť sa však niet čo čudovať, že podobné negatívne udalosti v USA dvíhajú tlak nielen predstaviteľom štátov, ale aj bežným ľuďom. Silicon Valley, ako z názvu vyplýva, bola veriteľom hlavne začínajúcich firiem a potenciálnych startupov. Druhým faktorom, ktorý by nemal krízu rozšíriť, je lepšia finančná kondícia amerického bankového sektora v porovnaní s rokom 2008.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Špičková nemocnica si zaslúži lepšie vedenie
  2. Prirodzený partneri?
  3. OĽANO a Demokrati sú odrazom biedy
  4. Elitný expremiér o elitných chlapcoch

Európa by vraj mala byť pokojná

„Skupina zraniteľných potenciálne ovplyvnených spoločností je pravdepodobne malá,“ píšu analytici nemeckého správcu aktív DWS podľa portálu topky.sk. „Banky sú zase v oveľa stabilnejšej finančnej pozícii, ako boli pred finančnou krízou (v roku 2008),“ pokračujú.

„Nie sme v rovnakej situácii ako v roku 2008,“ súhlasí Eric Dor z francúzskej obchodnej školy IESEG. „Je to oveľa obmedzenejšie, s určitým typom banky a klientelou v určitom sektore,“ dodal.

Varované signály existovali

Banka Silicon Valley však nepadla zo dňa na deň. Je zrejmé, že varovné signály tu boli už skôr. Otázne pre tento moment je, že prečo nikto nekonal. Administratíva prezidenta Joea Bidena teraz evidentne považuje za svoju hlavnú tému vojnu na Ukrajine. Je teda možné, že pád Silicon Valley je mimo iného aj dôsledok nepozornosti kabinetu pod vedením prezidenta v relatívne pokročilom veku?

Za varovné signály by sa dalo považovať napríklad zhoršujúce sa ekonomické prostredie, nával klientov na ich depozitné účty a miliardové straty z predaja cenných papierov. Poistené vklady zákazníkov sa pôvodne previedli do amerického Federálneho fondu pre poistenie vkladov (FDIC). V nedeľu ministerstvo financií USA, Federálny rezervný systém a FDIC uviedli, že budú chrániť všetky prostriedky zákazníkov prostredníctvom banky. Okrem toho prisľúbili podporu aj ďalším finančným inštitúciám, ktoré by sa mohli dostať do problémov. V ďalšom kroku sa zatvorila New York Signature Bank, ktorá sa tiež dostala do ťažkostí.

Analytici trvajú na tom, že FED (federálny rezervný systém tvoriaci Americkú centrálnu banku) má situáciu pod kontrolou. To však vzhľadom na skúsenosti s podobnými udalosťami môže, a nemusí byť pravda. „Záruky FED sú dôležité, čo otvára okno pre dodatočnú likviditu,“ povedal podľa ntv.de analytik Alexandre Baradez z finančnej spoločnosti IG France.

Finančný expert Dor hovorí: „Normálne by sa situácia mala upokojiť opatreniami, o ktorých sa rozhodlo v USA.“ Iné banky však utrpeli na burzách masívne cenové straty. Analytička City Index Fiona Cincotta tento vývoj kritizuje: „Namiesto pokojných nervov sa naďalej zvyšovali obavy z nákazy a investori v Európe uvoľňovali rizikové aktíva.“ Pozornosť v Európe sa sústreďuje najmä na španielske a talianske banky, ktoré by mali byť u nás najslabším článkom.

Panika aj v USA

V USA začali v rovnakom čase panikáriť napríklad investori malých amerických bánk, ktorých akcie v niektorých prípadoch klesli až o 80 percent. Napríklad akcie Western Alliance v pondelok pri otvorení akciového trhu klesli o 81 percent. Situáciu musí upokojovať dokonca aj americký prezident osobne. Biden v televíznom prejave povedal, že občania môžu „mať dôveru, že bankový systém je bezpečný“.

Ďalšie prepady môžu spôsobovať vrásky na čele. First Republic sa prepadla cez 76 percent. Fifth Third Bancorp o 22 percent. Zions Bancorp o 32 percent, Comerica Inc o 34,7 percent a PacWest Bancorp o 50 percent. Burza v USA však nezaznamenala žiadnu negatívnu reakciu. Hlavné indexy ako Dow Jones a Nasdaq dokonca mierne vzrástli. Investori privítali správu, že FED možno nezvýši úrokové sadzby pre problémy v bankovom sektore.

Zdroj: NTV , Topky


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vážne ekonomické problémy Bidenových USA? Pád banky Silicon Valley vystrašil aj Európanov!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie