eReport.sk
Kolaps americkej banky ohrozuje svet
ritský minister financií Jeremy Hunt odchádza z Downing Street, foto:tasr/ap

Kolaps americkej banky ohrozuje svet! Britský minister varuje: Technologický sektor ohrozený!

Kolaps americkej banky ohrozuje svet. Britský sektor technológií a biologických vied je po kolapse americkej Silicon Valley Bank (SVB) „vážne ohrozený“. Upozornil na to v nedeľu minister financií Jeremy Hunt.

Technologický sektor ohrozený

Banku SVB so sídlom v Kalifornii, ktorá sa zameriavala na technologické startupy, americké úrady v piatok (10. 3.) zatvorili pre nedostatok likvidity. Išlo o najväčší krach v bankovom sektore v USA od finančnej krízy v roku 2008. Banka však má pobočku aj v Spojenom kráľovstve, kde spravuje peniaze niektorých z najsľubnejších start-upov. Práve vzhľadom na dôležitosť SVB pre niektorých britských zákazníkov by jej kolaps mohol mať významný vplyv na technologické spoločnosti v Spojenom kráľovstve, povedal Hunt pre televíziu Sky News.

Kolaps americkej banky ohrozuje svet

Uviedol pritom, že spolupracuje s premiérom Rishim Sunakom a guvernérom centrálnej banky Bank of England (BoE) Andrewom Baileym na „zabránení alebo minimalizácii škôd“ vyplývajúcich z chaosu, ktorý zachvátil britskú pobočku SVB. Vyhlásil, že pracovali cez víkend celú noc a čoskoro  predložia plány, aby zabezpečili, že britské firmy budú schopné splniť požiadavky na peňažné toky a zaplatiť svojim zamestnancom.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Dočasne poverený minister obrany SR Jaroslav Naď
  2. Nový český prezident deň po inaugurácii vymenoval ministra, ktorého Zeman odmietal
  3. Prezidentka Zuzana Čaputová
  4. Primátor Kyjeva Vitalij Kličko
  5. Cenzúrovaný ekonóm Sachs

Hunt spresnil, že britská vláda sa sústreďuje na nájdenie „dlhodobejšieho riešenia, ktoré minimalizuje alebo dokonca úplne zabráni stratám niektorých z našich najsľubnejších spoločností“. Očakáva sa, že americká SVB bude znovu otvorená v pondelok (13. 3.) pod novým názvom, pričom kontrolu nad ňou prevzala americká agentúra pre ochranu vkladov FDIC.

Žiadne systémové riziko?

Guvernér BoE dal podľa Hunta „veľmi jasne najavo“, že pre finančný systém Spojeného kráľovstva neexistuje žiadne systémové riziko v dôsledku kolapsu SVB. Aj britské ministerstvo financií v sobotu (11. 3.) uviedlo, že problémy skrachovanej banky SVB sú „špecifické pre túto firmu“. Nemajú žiadne „dôsledky pre iné banky v Spojenom kráľovstve“.

Zlyhanie banky

Banka zlyhala po tom, ako jej zákazníci, najmä z technologického sektora, masívne vyberali vklady. Jej posledný pokus získať nové peniaze sa skončil neúspechom.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kolaps americkej banky ohrozuje svet! Britský minister varuje: Technologický sektor ohrozený!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie