eReport.sk
Prirodzený partneri?
Na kombosnímke zľava Peter Pellegrini a Robert Fico. Zdroj: fb/pellegrini.peter, fb/robertficosk

Politológ Baboš: Podpora sa presúva k Ficovi, voľby môže vyhrať len Smer alebo Hlas!

Beznádejná situácia Dzurindu s Hegerom? Predčasné voľby vyhrá sociálno-demokratická strana! Tvrdí politológ a sociológ Pavol Baboš, ktorý pôsobí na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského a podieľa sa na tvorbe politických prieskumov. Nádej na víťazstvo môže mať podľa neho len dvojica Smer-SD a Hlas-SD, pričom Smeru dáva väčšie šance. V súlade s jeho slovami sú aj posledné prieskumy preferencií voličov.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na kombosnímke zľava Peter Pellegrini, Zuzana Čaputová a Robert Fico.
  2. Hlúpejší vyhráva
  3. Zmena by chovateľov stála nemalé investície
  4. Mikulcov výsmech nie je na mieste

„Z meraní nálad medzi voličmi sa pomaly s jasným trendom podpora presúva v prospech Fica a Smeru. Vidím to na viacerých, často nezverejňovaných ukazovateľoch. Cez pohyb „druhej voľby,“ teda koho by ľudia volili, ak by si nevybrali svoju terajšiu stranu číslo jeden, vidieť, že Smer sa približuje k Hlasu a v niektorých ukazovateľoch už Hlas aj predbieha.

Množstvo ľudí, ktorí zvažujú voliť Smer, rastie aj medzi súčasnými sympatizantmi Hlasu, aj medzi podporovateľmi ostatných strán,“ uviedol Baboš pre denník SME.

Ficova konzistentnosť

Aj napriek tomu, že spoločnosť preukázateľne od politikov očakáva ukľudnenie situácie, Pellegrinimu podľa politológa prestáva fungovať stratégia umiernených postojov. Tá má súvisieť s tým, že má Hlas voličov z veľkého množstva názorových spektier. Fico je vraj zrozumiteľnejší a konzistentnejší.

„Fica vidieť, počuť, je konzistentný a zrozumiteľný. To, čo rozpráva, sú jednoduché heslá pre ľudí, ktoré sa na rozdiel od Pellegriniho a ďalších členov Hlasu v čase nemenia. Keď sa menia, volič má problém vyhodnotiť, čo strana vlastne chce a prečo v krátkom čase mení názor,“ pokračuje odborník.

Versus Pellegriniho akceptovateľnosť

Pellegrinimu jeho umiernenosť priniesla dlhodobú vedúcu pozíciu na čele preferenčných prieskumov. To, čo bolo doteraz silnou zbraňou, sa však môže do volieb obrátiť proti skúsenému politikovi.

„Pellegrinimu sa úspešne darilo udržiavať vysokú dôveru práve preto, že sa nevyhraňuje, aby žiadnu skupinu voličov neodradil natoľko, že by prešli k inej strane. Hlas má potenciál prilákať nerozhodnutých voličov, ktorí chcú ísť voliť. Je ich 25 percent, čo je mierne viac ako v minulosti. Aby však bol úspešný aspoň tak ako doteraz, bude musieť aspoň mierne zmeniť stratégiu,“ dodal.

Bolo odmietnutie Fica dobrým krokom?

Šikovné odpovede na priame otázky nie sú zrovna disciplínou, v ktorej by Pellegriniho strana Hlas vynikala. Voličov síce rozhodne oslovovať dokáže, a vo veľkom, no občas sa dostane do situácie, kedy chce uspokojiť viac voličov, než je schopná.

Tak to malo byť aj v momente, kedy sa Pellegrini otvorene vyhranil voči Ficovi, čo je z odborného hľadiska zatiaľ považované skôr za chybu. Odmietnuť Fica, ale nie Smer, je podľa Baboša naviac nezmyselné.

„Je to spôsob, ako sa snažiť nič nepokaziť. Pritom ten výrok nedáva zmysel, pretože Smer je Robert Fico. Neviem si ako analytik predstaviť, že by v tej strane niekto iný začal robiť stranícke rozhodnutia, ktoré by sa nepáčili Ficovi,“ uviedol.

Beznádejná situácia Dzurindu s Hegerom?

Zaujímavé veci sa začínajú diať aj na pravej strane politického spektra, kde prebieha latentný súboj medzi „novými“ lídrami Eduardom Hegerom (OĽANO) a Mikulášom Dzurindom. Dúfať v ich víťazstvo vo voľbách, alebo aspoň v signifikantný výsledok, je však vraj nereálne.

„Z čísel, ktoré bežne vidím, si nemyslím, že by mali na víťazstvo a bude pre nich veľmi náročné už dosiahnutie dvojciferného výsledku,“ pokračuje Baboš.

„Súvisí to s tým, kde vôbec môžu voličov získať. Môžu lákať sklamaných voličov SaS a tých, čo odišli od OĽaNO. Obe skupiny však budú Hegera obviňovať, že bol súčasťou chaosu a konfliktov, aj keď sám skôr vystupoval ako zmierovateľ. Ako premiér je však za to politicky zodpovedný,“ dodal Baboš.

Zašpinený Heger

Dzurinda ohlásil zbieranie podpisov pod vznik novej strany, ktorá má byť vyskladaná na pôdoryse jeho novej iniciatívy „Modrí.“

Dzurinda by sa však aj v prípade úspechu podpisovej akcie musel vysporiadať s tým, že počas jeho vlády vznikla ozrutná korupčná kauza Gorila. Heger, na druhej strane, je jednoznačne spojený s najnedôveryhodnejším politikom Igorom Matovičom (OĽANO).

„Sám Heger sa bude musieť pochváliť výsledkami vlády za tri a pol roka, čím svoj podiel na súčasnej vláde ešte zdôrazní. Nemôže prezentovať len reformy a úspechy a dištancovať sa od všetkého ostatného,“ uzavrel Baboš.

Zdroj: SME


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Politológ Baboš: Podpora sa presúva k Ficovi, voľby môže vyhrať len Smer alebo Hlas!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre