eReport.sk
Vagnerovci
Vagnerovci. Ilustračné foto: fb/yevgenyprigozhin

Vagnerovci verbujú aj na sociálnych sieťach! Okrem platu ponúkajú dokonca zdravotné benefity

Vagnerovci čiže ruská žoldnierska Vagnerova skupina využíva na nábor zdravotníkov, operátorov dronov či psychológov aj sociálne siete Twitter a Facebook. „Regrúti“ majú podporovať bojové operácie vrátane ofenzívy na Ukrajine. Vyplýva to zo správy britskej technologickej firmy Logically, o ktorej v utorok informoval portál Politico.

Za desať mesiacov dosiahli inzeráty na zamestnania, ktoré ponúka polovojenská organizácia vagnerovcov na uvedených online platformách, takmer 120-tisíc zhliadnutí. Približne 60 príspevkov v rozličných jazykoch vrátane francúzštiny, vietnamčiny a španielčiny obsahovalo podrobnosti o pracovných pozíciách, ktoré vagnerovci údajne ponúkajú.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Najdôležitejší summit
  2. Heger po stretnutí s Ódorom deklaroval
  3. Obete bezprecedentnej pomoci
  4. Bývalý podpredseda vlády, minister financií SR a exporadca ukrajinskej vlády Ivan Mikloš.
  5. Militaristyckých štváčov

Analytici si nie sú úplne istí

Okrem mesačnej mzdy 240-tisíc rubľov (približne 2978 eur) v inzerátoch uvádzali i rozličné benefity vrátane zdravotných.

Politico píše, že analytici nedokázali uvedené správy s „úplnou istotou“ priradiť k vagnerovcom. Avšak uviedli, že „nesú stopy tejto milície a jej podporovateľov“. Takisto nie je známe, či bol tento nábor na sociálnych sieťach úspešný.

Kyle Walter, šéf výskumu, ktorý zrealizovala spoločnosť Logically, uviedol, že dané príspevky využívajú „presne rovnaký jazyk ako už v minulosti overené účty vagnerovcov“. Výskum prebiehal mesiac od polovice apríla do 19. mája a zameral sa na príspevky na Facebooku a Twitteri siahajúce až do júla 2022.

K dispozícii sú telefónne čísla

Ďalšia osobitná analýza potvrdila, že najmenej dve telefónne čísla, ktoré figurovali v týchto príspevkoch, je možné spojiť s vagnerovcami alebo s ruskými tajnými službami.

Vagnerovci zrejme v Rusku naverbovali do svojich radov aj desaťtisíce väzňov, ktorým šéf tejto žoldnierskej skupiny Jevgenij Prigožin sľúbil za účasť v bojoch amnestiu. Podľa slov Prigožina prišli vagnerovci v mesiace trvajúcich ťažkých bojoch o mesto Bachmut o približne 20.000 svojich bojovníkov.

EÚ a USA zaviedli voči Vagnerovej skupine a viacerým jej lídrom sankcie. Washington v januári označil vagnerovcov za nadnárodnú zločineckú organizáciu zodpovednú za porušovanie ľudských práv.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vagnerovci verbujú aj na sociálnych sieťach! Okrem platu ponúkajú dokonca zdravotné benefity

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php