eReport.sk
Obete bezprecedentnej pomoci
Priateľstvo Igora Matoviča a Eduarda Hegera je už minulosťou. Revolúciu v ich idylickom vzťahu spôsobili predčasné parlamentné voľby. Foto: tasr

Kamenický: Matovič je ten posledný, kto by sa mal škodoradostne vyškierať! Dlh zvýšil do nebies

Matovičovo vyškieranie? Slovensko je na tom v ekonomických ukazovateľoch tak zle, že vláda úradníckeho premiéra Ľudovíta Ódora musí, v podstate pre budúcu vládu, vytvoriť dva rozpočty na nasledujúci rok. Jeden z nich pri tom musí byť vyrovnaný, lebo Slovensko prekročilo aj tie najvyššie hodnoty dlhovej brzdy. Zásadným výsledkom vlád Igora Matoviča (OĽANO) a Eduarda Hegera (Demokrati) v ekonomickej oblasti je teda to, že hocijaká iná vláda bude musieť okrem riešenia krízy riešiť aj vážnu konsolidáciu verejných financií. Ak by Slovensko v takomto nezodpovednom režime pokračovalo aj naďalej, mohlo by sa veľmi rýchlo ocitnúť na „gréckej ceste“, ktorá smeruje ku krachu krajiny.

Nereálny vyrovnaný rozpočet

„Ak predpokladáme, že Čaputovej úradnícka vláda nezíska dôveru v parlamente, tak vláda bude na základe ústavného Zákona o rozpočtovej zodpovednosti (tzv. Zákon o dlhovej brzde) povinná predložiť vyrovnaný rozpočet na budúci rok! Nemá proste na výber. Ostatné návrhy deficitných rozpočtov budú len alternatívne. Ódorove rozpočtové návrhy budú však pre novú vládu, ktorá vzíde z predčasných volieb, nezáväzné,“ konštatuje Kamenický o nepríjemnej slovenskej situácii.

Matovič s Hegerom mali však dokonca toľko odvahy, že sa ešte pred niekoľkými dňami chválili výbornými výsledkami. V podobnej rétorike pokračuje aj bývalá ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí), ktorá je podľa svojich slov na svoju prácu hrdá. Inou rétorikou sa však prezentuje úradnícka vláda, ktorá od nástupu do mandátu tvrdí, že krajina je z ekonomického hľadiska v katastrofálnom stave.

Obrovský Matovičov a Hegerov dlh

„Práve Matovič s Hegerom zvýšili za 3 roky verejný dlh Slovenska do nebies, a práve preto musí Ódor na základe zákona predložiť vyrovnaný rozpočet. O psychickej výbave Matoviča svedčí fakt, že Matovič je ten posledný, ktorí by sa mal škodoradostne vyškierať. Matovič totiž spôsobil situáciu s povinným vyrovnaným rozpočtom a práve vďaka Matovičovmu zadlženiu sa stal Zákon o rozpočtovej zodpovednosti nefunkčným! Zadlženie Slovenska totiž dosiahlo úrovne, ktoré výrazne prekračujú najvyššie hodnoty dlhovej brzdy (piate najvyššie pásmo),“ pokračuje Kamenický.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Bývalý podpredseda vlády, minister financií SR a exporadca ukrajinskej vlády Ivan Mikloš.
  2. Heger po stretnutí s Ódorom deklaroval
  3. Militaristyckých štváčov

Posledná rozpočtovo zodpovedná vláda bola podľa neho vláda Smeru. Faktom je, že verejné financie boli pod ministrami Petrom Kažimírom a Ladislavom Kamenickým veľmi blízko k vyrovnanosti, a to aj reálne, nie len na papieri.

Zodpovedná vláda Smeru?

„Za vlády Smeru sa niekoľko posledných rokov znižoval dlh až na úroveň mimo všetkých sankčných pásiem ´Ódorovho´ Zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Posledné tri roky vlády Smeru malo Slovensko historicky najnižšie deficity (na úrovni 1%). Reálne mzdy rástli historicky najvyššie až o 5%. Životná úroveň rástla, bol sociálny zmier a spoločnosť nebola tak rozdelená, ako to vidíme dnes,“ uviedol Kamenický. „Je mi úplne jedno, či sa to niekomu páči alebo nie, ale poslednou rozpočtovo zodpovednou vládou, ktorá vedela riadiť štát a dosiahnuť sociálny zmier na Slovensku, bola práve vláda strany Smer-SSD,“ dodal.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kamenický: Matovič je ten posledný, kto by sa mal škodoradostne vyškierať! Dlh zvýšil do nebies

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php