eReport.sk
Mária Kolíková, Richard Sulík a Branislaav Grohling, foto:tasr

Školstvo bez peňazí, ale dubajský bar je prázdny: Žiadame rodičov o dofinancovanie detských učebníc!

Školstvo je pred každými voľbami väčšinou strán vyzdvihované ako jedna z najväčších priorít. Komplikovaný rezort, ktorý pravidelne zápasí s nedostatkom učiteľov, učebníc, alebo iných učebných pomôcok, sa evidentne opäť nachádza v katastrofálnej situácii. Jedna z našich čitateliek nám poslala správu, ktorou sa niektoré školy momentálne snažia od rodičov získať finančné príspevky. Štát mal totižto zásadne znížiť financovanie, z čoho pramení neschopnosť škôl zabezpečiť základné zázemie pre výučbu.

Pred voľbami hlavná téma, po voľbách saláma

Problémom je, že ministerstvo školstva je pre politikov zaujímavé vždy len pred voľbami. Po voľbách vedú nové koaličné strany bežne spor o to, že kto si školstvo zoberie na zodpovednosť. Máloktorá strana si totižto na tento rezort trúfne. Posledné obdobie je poznačené pôsobením koaličnej SaS v rezorte, ktorý evidentne potrebuje omnoho viac ako pripustenia mimovládok, liberalizáciu výučby a kurikulárnu reformu školstva. Tá je, mimochodom, zatiaľ viac kritizovaná ako uznávaná.

Ceny učebníc počas posledného roka výrazne narástli, tak ako takmer každý tovar, produkt, či služba, ktoré sa na Slovensku predávajú. Aj napriek tomu však ministerstvo nezareagovalo navýšením príspevku na jedného žiaka. Školy sa, bohužiaľ, budú musieť popasovať s ich znížením.

Školy dostanú oveľa menej, ale bar je vypitý

„V roku 2022 sme dostali 44 eur na prváka a 32 eur na každého ďalšieho žiaka druhého až deviateho ročníka ZŠ. V tomto školskom roku nám pridelili 15 eur na prváka a iba 7,5 eur na každého ďalšieho žiaka druhého až deviateho ročníka ZŠ. Uvedená suma žiaľ nepostačí ani na nákup základných učebníc“ – takúto správu dostala naša čitateľka cez informačný systém ZŠ.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Predseda strany SaS Richard Sulík.
  2. Predseda Smeru o Orbánovi

„Veľmi nás to mrzí, no pokiaľ chceme zabezpečiť kvalitný edukačný proces, budeme nútení žiadať Vás, rodičov, o dofinancovanie učebníc a pracovných zošitov, ktoré sú základnou učebnou pomôckou každého žiaka základnej školy,“ píše sa ďalej v správe.

Je vzdelanie stále dostupné?

Pokiaľ teda rodičia žiakov tých škôl, ktoré skokové zníženie financovania nezvládajú chcú, aby sa ich deti vzdelávali. Budú si musieť priplatiť. Pre tento moment je otázne, že o akú sumu pôjde, no s prehľadom môže byť naštartovaná diskusia o dostupnosti a kvalite vzdelania. Rovnako ako aj o tom, že ako k tejto dostupnosti a kvalite prispieval a prispieva štát, ktorý je v posledných rokoch definovaný hlavne vládami Igora Matoviča (OĽANO) a Eduarda Hegera (Demokrati).


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Školstvo bez peňazí, ale dubajský bar je prázdny: Žiadame rodičov o dofinancovanie detských učebníc!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php