eReport.sk
Najdôležitejší summit
Na konferencii GLOBSEC vystúpila aj prezidentka Zuzana Čaputová. Ilustračné foto: tasr

Chmelár pripomína Čaputovej a militaristom z Globsecu slová pápeža: „Odpoveď je v našej zmene, nie v ďalších zbraniach!“

Nenávisť plodí len nenávisť. Aj keď vo svete, kde mier je už „sprosté slovo,“ a kde sa zbrane delia na tie, ktoré zabíjajú a na tie, ktoré „nezabíjajú, ale chránia..“ je pre mnohých, najmä tých mocných, asi problém tomu porozumieť. Politický analytik a komentátor, historik Eduard Chmelár sa na sociálnej sieti prihovoril tým, ktorí chcú mier i tým, ktorí mier chcú, len akosi asi tak, ako chcú v demokracii budovať totalitnú cenzúru. Raz aj mier bude.. ale najprv urobme všetko preto, aby bola vojna..

Mohlo by vás zaujímať

  1. Militaristyckých štváčov
  2. Belousovová tvrdo o Čaputovej
  3. Ignorovanie vôle ľudu?

Zamlčaná kniha

Keď si Zuzana Čaputová vymohla naposledy návštevu u pápeža Františka, pontifik jej okrem iného daroval výtlačok svojich minuloročných prejavov proti vojne na Ukrajine. Prezidentka o tomto dare nikdy nehovorila, nikdy z tej knihy necitovala, nikdy sa neodvolávala na jej myšlienky. Ani v našich médiách nič z tejto publikácie nezaznelo, dokonca nebola ani preložená do slovenčiny,“ začal Chmelár svoje vyjadrenie.

Pri príležitosti „sabatu militaristov Globsec,“ ale i blížiaceho sa summitu NATO, potrebné z tejto knihy zacitovať slová hlavy katolíckej cirkvi.

Nenávisť plodí len nenávisť

„Zahanbil som sa, keď som sa dočítal, že v reakcii na to, čo sa teraz deje, sa isté zoskupenie štátov zaviazalo vydať tuším dve percentá svojho HDP na nákup zbraní. To je šialené! Skutočná odpoveď nespočíva v ďalších zbraniach. V ďalších sankciách, ďalších politicko-vojenských spojenectvách.

Ale v odlišnom nastavení. V inom spôsobe riadenia súčasného globalizovaného sveta – bez súčasného cerenia zubov.

V inom spôsobe nastavenia medzinárodných vzťahov… Výdavky na zbrojenie sú škandalózne. Je strašné, aké čiastky sa míňajú na zbrane!

„Musíme vytvoriť povedomie o tom, že míňanie na zbrane špiní dušu, špiní srdce, špiní celé ľudstvo.“

Na čo je dobré, že sa na medzinárodnej úrovni všetci spoločne slávnostne zaviažeme ku kampaniam proti chudobe, hladu a zhoršovaniu stavu planéty, ak potom opäť prepadneme starému zlozvyku vedenia vojen. Starej stratégii zbrojnej sily, ktorá vracia všetko a všetkých naspäť? Vojna nás vždy vracia späť. Kráčame naspäť. A zasa budeme musieť znova začínať,“ cituje Chmelár pápeža Františka.

Buďme hlasom mieru

Hovorí a prosí Eduard Chmelár. „Šírte toto pápežovo posolstvo a pripomínajte politikom, že to, čo sa chystajú urobiť, nerobia v našom mene, že zbrojenie nie je cesta, že cesta je diplomacia.

A ak bude niekto hystericky poukazovať na nereálne podmienky, ktoré si kladie Moskva a Kyjev na začatie mierových rozhovorov, tak mu odkážte, že to nie je dôkaz, že mier je nemožný.

Ale je to je dôkaz, že tieto dva štáty nedokážu dospieť k mieru bez medzinárodného sprostredkovateľa. A že teda výraznejšie diplomatické úsilie je nevyhnutné.“

Záverom

Ako povedal Martin Luther King Jr., „Temnota nemôže poraziť temnotu. To dokáže iba svetlo. Nenávisť nemôže poraziť nenávisť. To dokáže iba láska.“

Zdanlivo platí, že najväčšiu odvahu treba na vojnu. Realita dnešných dní nám žiaľ ukazuje, že najväčšiu odvahu treba na mier..

Zdroj: FB E.Chmelár


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chmelár pripomína Čaputovej a militaristom z Globsecu slová pápeža: „Odpoveď je v našej zmene, nie v ďalších zbraniach!“

Odoberať
Upozorniť na
20 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php