eReport.sk
Bývalý podpredseda vlády, minister financií SR a exporadca ukrajinskej vlády Ivan Mikloš.
Bývalý minister Ivan Mikloš. Foto: tasr

Mikloš hrubo uráža Slovákov: Väčšina trpí pomätenosťou mysle a totálnou dezorientáciou!


Bývalý minister financií a hlavný ekonomický poradca ukrajinského premiéra Ivan Mikloš uráža Slovákov za názory na vojnu na Ukrajine, ktoré v našej spoločnosti prevládajú. Tí Slováci, ktorí si nemyslia, že za vojnu je zodpovedné len Rusko, trpia podľa neho „úplnou pomätenosťou“.

Hneď v nadpise svojho komentára navyše spochybňuje našu schopnosť mať vlastnú štátnosť. Taktiež sa pýta, či si Slovensko zaslúži slobodu a demokraciu.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Monika Beňová Ukrajina
  2. Na Západe nič nové
  3. Belousovová tvrdo o Čaputovej

Čaputovej verný spolupracovník

V kuloároch sa hovorí o tom, že na formovanie úradníckej vlády, ktorú dávala dokopy prezidentka SR Zuzana Čaputová, mal mať Mikloš veľký vplyv. V tomto kontexte sú jeho slová na adresu Slovákov veľmi vážnym problémom. Hlava štátu, ktorá stojí za svojim národom, by sa voči nim mala čo najrýchlejšie vymedziť. To sa však, samozrejme, ani náhodou nedeje.

„Nedávno publikovaný prieskum Globsecu priniesol znepokojujúce závery. Podľa nich sme sa za posledný rok, teda počas trvania vojny Ruska proti Ukrajine, prepracovali v podpore proputinovských naratívov o zodpovednosti za túto vojnu z druhého na prvé miesto v celej Európskej únii. Len 40 percent ľudí u nás si myslí, že za vojnu je zodpovedné Rusko,“ uviedol Mikloš pre denník SME. „Môžeme to s pokojným svedomím uzavrieť tak, že pomätenosťou mysle a totálnou dezorientáciou na Slovensku netrpí len 40 percent ľudí,“ šokujúco dodal.

Mierotvorci a „slavianofili“

Efekt, ktorý sa vlády Igora Matoviča (OĽANO) a Eduarda Hegera (Demokrati) v spolupráci s prezidentkou snažili svojimi krokmi vytvoriť, sa pravdepodobne poriadne minul účinkom. Negatívne emócie smerom k Rusku sa totižto viac strácajú než rastú. Za relatívnou zmenou názorov Slovákov Mikloš však nevidí vládu a jej kroky, ale ruskú propagandu. Vo svojich vyjadreniach pritom pokračuje v urážaní národa.

„Niet pochýb, že Rusko nás už dávno vyhodnotilo ako jednu z najsľubnejších krajín na efektívne vymývanie mozgov za hranicami vlastnej krajiny. Zdrojov na to má ruský režim nepochybne neobmedzene. A navyše má veľa ochotných prisluhovačov nielen v radoch našich ´nezištne´ pomýlených ´mierotvorcov´ či ´slavianofilov´. Ale aj medzi podkupnými trhovníkmi ponúkajúcimi slobodu a nezávislosť vlastnej krajiny za misu šošovice,“ konštatuje Mikloš.

Chcel by totalitné a čisto prozápadné Slovensko?

Naše názory sú podľa exministra dôvodom, prečo je čas uvažovať nad tým, či si Slovensko zaslúži základné výdobytky demokracie. Nevieme, čo tým chcel autor povedať, ale pravdou je, že to asi ani radšej vedieť nechceme.

„Najdôležitejším faktorom proruskej afinity väčšiny slovenskej populácie však zrejme bude naša vlastná, interná absencia averzie k riziku v existenčne dôležitých otázkach, akými sú naša vlastná sloboda, nezávislosť, zvrchovanosť a územná celistvosť. To sa potom pretavuje do doslova fatálnej samovražednej naivity, ktorej najvýstižnejším prejavom je pokles dôvery v NATO počas vojny Ruska proti Ukrajine. Podpora členstva v Severoatlantickej aliancii sa na Slovensku za rok ruskej vojny proti Ukrajine znížila zo 72 na 58 percent,“ uvádza Mikloš.

„Zdá sa, že slovenská populácia má veľmi silnú averziu k riziku tam, kde je táto averzia na škodu (pri potrebnej modernizácii krajiny dôležitej pre udržateľný rozvoj). A veľmi nedostatočnú tam, kde je existenčne dôležitá (pri ochrane vlastnej slobody a nezávislosti). A to, samozrejme, dáva dobrý dôvod na kladenie si znepokojujúcich otázok: Máme vôbec na vlastnú štátnosť? Zaslúžime si slobodu a nezávislosť?,“ šokujúco uzavrel.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mikloš hrubo uráža Slovákov: Väčšina trpí pomätenosťou mysle a totálnou dezorientáciou!

Odoberať
Upozorniť na
33 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: