eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

V talianskom oceanáriu sa narodilo mláďa. Má to však jeden háčik

V talianskej Sardínii sa radujú z pomerne neobvyklého úkazu. V tamojšom oceanáriu sa narodil malý žralok. Možno by to ani nebolo také zvláštne, keby tam už niekoľko rokov nežili iba samice.

Podľa všetkého teda ide o prvé doložené mláďa žraloka hladkého formou partenogenézy. Je to druh rozmnožovania a najčastejšie sa definuje ako vznik živočíšneho či rastlinného embrya z vajíčka bez oplodnenia. Je známy predovšetkým u rastlín. Žraloci sa k tomuto spôsobu rozmnožovania uchyľujú iba vo výnimočných prípadoch.

Mláďatko dostalo meno Ispera, čo v preklade znamená nádej. Narodil sa samičke, ktorá už desať rokov žije v oceanáriu. „Rozmnožovať sa formou partenogenézy je schopných asi 15 percent žralokov a rají. U žralokov k tomu môže prísť ako k poslednému možnému riešeniu situácie, kedy chce samica mláďa, ale nemá možnosť nájsť si vhodného partnera,“ okomentoval to pre web Business Insider Demian Chapman, riaditeľ programu pre ochranu žralokov a rají z floridského Mote Marine Laboratoty & Aquarium.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti