eReport.sk
Spútaný útočník v Nemecku. Foto: tasr/ap

Útok nožom v Drážďanoch vyšetrujú ako teroristický čin


Vyšetrovanie útoku nožom na dvoch turistov vo východonemeckom meste Drážďany zo začiatku októbra prevzala Spolková prokuratúra v Karlsruhe. Skutok, zo spáchania ktorého je podozrivý 20-ročný Sýrčan zadržaný v utorok večer, bol podľa prokuratúry zrejme motivovaný islamským extrémizmom, uviedla v stredu agentúra DPA.

Obeťou útoku zo 4. októbra sa stal 55-ročný muž z okresu Krefeld v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko, ktorý zomrel v dôsledku zranení v nemocnici. Žena vo veku 53 rokov pochádzajúca z Kolína nad Rýnom útok prežila, no utrpela vážne zranenia.

Sýrčan bol už viackrát trestaný

Na Sýrčana, ktorý žije v Nemecku od roku 2015, bol vydaný zatykač pre podozrenie z vraždy, pokusu o vraždu a vážne ublíženie na zdraví. Podľa denníka Bild ho vypátrali na základe vzoriek DNA nájdených na noži, ktoré sa už nachádzali v policajnej databáze. V minulosti bol totiž Sýrčan už viackrát trestaný. V novembri 2018 ho drážďanský vyšší krajinský súd odsúdil na dva roky a deväť mesiacov väzenia za nábor členov a podporovateľov teroristickej organizácie v zahraničí, zaobstarávanie návodu na spáchanie závažného násilného trestného činu ohrozujúceho štát, ublíženie na zdraví a vyhrážanie sa. Zo zariadenia Regis-Breitingen pre mladistvých páchateľov ho prepustili 29. septembra.

Najhorší islamistický teror sa odohral v roku 2016

„Islamistický teror je pretrvávajúcou hrozbou pre našu spoločnosť, proti ktorej musíme bojovať všetkými silami,“ povedala v tejto súvislosti podľa agentúry AFP nemecká ministerka spravodlivosti Christine Lambrechtová. Na ostražitosť pred akoukoľvek formou extrémizmu a terorizmu vyzval aj minister vnútra Horst Seehofer. V Nemecku došlo v uplynulých rokoch k viacerým útokom spojeným s islamistickým extrémizmom. Najhorší z nich s 12 obeťami sa odohral na berlínskom vianočnom trhu v roku 2016, keď do davu ľudí kamiónom vrazil muž z Tuniska.

Zdroj: tasr, foto: tasr/ap

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Útok nožom v Drážďanoch vyšetrujú ako teroristický čin

KOMENTOVALI STE: