eReport.sk
Ilustračné foto: lakshmiprasada S/shuterstock

USA schválili používanie vakcíny od Pfizeru pre 12- až 15-ročných

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv v pondelok schválil používanie vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech pre osoby vo vekovej kategórii 12 – 15 rokov. Informovala o tom agentúra AFP.

Podľa šéfky FDA Janet Woodcockovej ide o „významný krok v boji proti pandémii COVID-19“.
„Dnešné rozhodnutie umožní mladšej generácii získať ochranu pred COVID-19, čo nám umožní priblížiť sa k pocitu normálnosti a ku koncu pandémie,“ uviedla Woodcocková vo vyhlásení. Zároveň uistila rodičov, že FDA predtým, ako očkovaciu látku schválila „dôkladne a dôsledne preskúmala všetky dostupné údaje“.

Americké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb eviduje v časovom období od 1. marca 2020 do 30. apríla 2021 približne 1,5 milióna prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 u osôb vo vekovej kategórii 11 – 17 rokov. Deti majú väčšinou miernejší priebeh choroby COVID-19, koronavírus však môžu preniesť na starších a zraniteľnejších ľudí, pripomína AFP.

Svetová zdravotnícka organizácia apelovala v piatok na jednotlivé štáty, aby miesto očkovania detí uprednostnili podanie vakcíny proti koronavírusu seniorom a ďalším rizikovým skupinám obyvateľov. Vyjadrenie WHO prišlo len pár dní po tom, čo Kanada v stredu (5. mája) ako prvá krajina sveta schválila používanie vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech pre osoby vo vekovej kategórii 12 – 15 rokov.

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn uviedol, že Berlín by chcel s takouto vakcináciou začať, hneď po tom, ako ju odsúhlasí Európska lieková agentúra, ktorá ju hodnotí od začiatku mája.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

USA schválili používanie vakcíny od Pfizeru pre 12- až 15-ročných

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti