Bieloruský líder Alexandr Lukašenko na truc nedávno otvoril domáce hraničné priechody pre migrantov. Nečakaná vlna prisťahovalcov uštedrila Litve poriadny knokaut. Európska únia tak nevie čo s Lukašenkom a na stole je ďalší balík sankcií.
Európska únia by mohla uvaliť ďalšie sankcie na Bielorusko za jeho úlohu v posielaní migrantov cez hranice EÚ. Pre tlačovú agentúru PAP to v stredu povedal poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau. Litva obvinila Bielorusko, že posiela stovky migrantov cez svoje hranice. Podľa Vilniusu ide o hybridnú vojnu vedenú Minskom po sankciách zo strany EÚ, uvalených za májové nútené pristátie lietadla spoločnosti Ryanair. Podľa šéfa poľskej diplomacie ide o „plne organizovaný útok na hranice EÚ“ a ak v tom bude Bielorusko pokračovať, „nielen Poľsko, ale aj všetky krajiny EÚ prijmú myšlienku uvalenia ďalších sankcií na Minsk“.
„Je to čistý obchod organizovaný bieloruským štátom, ktorý hrá úlohu jednej veľkej cestovnej agentúry,“ dodal Rau, podľa ktorého sa diskusie o nových sankciách v EÚ už začali. „Doteraz nikto nespochybnil dôvody na potenciálne sankcie,“ podotkol.
Viac o Lukašenkovi sa dočítate tu:
Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell v pondelok uviedol, že bieloruský režim posiela migrantov aj k hraniciam s Poľskom, píše PAP. Najmenej 1634 ľudí sa tento rok pokúsilo nelegálne prekročiť litovsko-poľské hranice. Pre porovnanie, vlani to bolo iba 81 osôb. Nelegálni migranti prichádzajú z Iránu, Sýrie, Ruska, Turecka, Srí Lanky a afrických krajín.
Litovská vláda vyhlásila začiatkom júla núdzový stav pre stúpajúci počet migrantov z Bieloruska, s ktorým má 679 kilometrov dlhú hranicu. Bieloruský líder Alexandr Lukašenko koncom mája povedal, že jeho krajina už nebude migrantom brániť v prekračovaní západnej hranice smerom do EÚ. Vyhlásil to po uvalení sankcií EÚ v dôsledku májového presmerovania dopravného lietadla do Minska, kde zadržali bieloruského disidenta nachádzajúceho sa na jeho palube.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Úder pre Bielorusko: Čakajú Lukašenka ďalšie sankcie?