Turecké poľnohospodárstvo zažilo v apríli jednu z najväčších prírodných katastrof za posledné desaťročia. Ako informuje portál hispanatolia.com, abnormálne mrazy s teplotami až -15 °C zasiahli krajinu v období, kedy už plodiny začínali rásť. Výsledok? Až 80 % úrody hrozna je zničených, pričom marhule, jablká a čerešne prišli o približne 50 % svojej produkcie.
Podľa tureckej tlačovej agentúry Anadolu boli postihnuté 36 z celkových 81 provincií. Mrazy prišli nečakane a s takou intenzitou, akú Turecko nezažilo za posledných 30 rokov.
Dopad aj na svetové trhy
„Je to pohroma. Sme bezradní,“ uviedol jeden z miestnych farmárov. Mnohí pestovatelia sú na pokraji finančného kolapsu, keďže obnoviť tohtoročnú úrodu už nie je možné.
Situácia má ďaleko siahajúce dôsledky – Turecko je jedným z hlavných vývozcov ovocia a zeleniny, najmä pre trhy v Rusku, na Blízkom východe a v Európe. Očakáva sa výrazný nárast cien ovocia a zeleniny nielen na domácom trhu, ale aj v zahraničí. Ekonomickí analytici upozorňujú, že môže dôjsť k vážnemu narušeniu dodávateľských reťazcov a zvýšeniu cien potravín, čo by mohlo zasiahnuť aj spotrebiteľov v strednej Európe.
Volanie po štátnej pomoci
Tureckí poľnohospodári naliehavo žiadajú vládu o kompenzácie a podporu, ktorá by im pomohla prežiť túto sezónu. Ministerstvo poľnohospodárstva zatiaľ zvažuje sériu opatrení, no konkrétne riešenia zatiaľ nepredstavilo. Ak sa situácia rýchlo nevyrieši, Turecko môže čeliť jednej z najväčších poľnohospodárskych kríz v novodobej histórii.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Najsilnejšie mrazy zničili tureckú úrodu: Doplatí na to aj Slovensko