eReport.sk
Bodkyňa bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská.
Sviatlana Cichanovská. Foto: tasr/ap

Bývalá učiteľka angličtiny Cichanovská sa stretla so šéfom americkej diplomacie

Líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská sa v pondelok stretla s ministrom zahraničných vecí USA Antonym Blinkenom. Na stretnutí vyzvala Spojené štáty, aby vyvíjali väčší tlak na bieloruský režim, informovala agentúra AFP.

Blinken sa pripojil k stretnutiu Cichanovskej s námestníčkou ministra zahraničných vecí pre politické záležitosti Victoriou Nulandovou, ktorá je známou kritičkou Moskvy, aby tak vyjadril svoju podporu.

Chystá sa navštíviť aj Biely dom

“Poďakovala som mu za podporu bieloruských demokratických snáh… Vyzvala som (Spojené štáty), aby zintenzívnili pomoc pre našu občiansku spoločnosť, ako aj ekonomický a politický tlak na režim a aby apelovali na Rusko, aby pri riešení krízy zohralo konštruktívnu úlohu,” napísala Cichanovská na sociálnej sieti Twitter po stretnutí. Cichanovská má v utorok navštíviť aj Biely dom, kde sa stretne s niekoľkými predstaviteľmi.

Bola nútená zvoliť si exil, žije v Litve

V Bielorusku vypukli v auguste 2020 masové protivládne protesty, keď bol prezident Alexandr Lukašenko oficiálne vyhlásený šiestykrát za víťaza volieb, píše tlačová agentúra AFP. Tento autoritársky vodca vládne v bývalej sovietskej republike železnou rukou už takmer tri desaťročia. Bieloruská opozícia ani Západ, vrátane Európskej únie, výsledok volieb neuznávajú.

Bielorusko sa ocitá v nezávideniahodnej situácii, tlak Západu je veľký:

  1. Exilová vodkyňa bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská.

Cichanovská, ktorá bola dovtedy učiteľkou angličtiny a venovala sa výchove svojich detí, však kandidovala namiesto svojho uväzneného manžela a podľa svojich slov hladko zvíťazila. Obvinenia z volebných podvodov však rýchlo pribúdali a navyše, Lukašenko sa vyhlásil za víťaza volieb. Cichanovská bola nútená zvoliť si exil a teraz žije v Litve.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport