eReport.sk
Alexander Lukašenko., foto: shutterstock

Lukašenkovho oponenta Babaryku odsúdili na 14 rokov väzenia

AKTUALIZOVANÉ – Viktara Babaryku, ktorý chcel vlani kandidovať v prezidentských voľbách v Bielorusku proti úradujúcej hlave štátu Alexandrovi Lukašenkovi, odsúdili na 14 rokov väzenia za údajné finančné podvody. Oznámila to v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na informácie Babarykových stúpencov.

„Viktar Babaryka bol odsúdený na 14 rokov v trestaneckej kolónii s najprísnejším stupňom stráženia,” uviedli stúpenci tohto 57-ročného opozičného politika na jeho twitterovom účte.

Rozsudok bol vynesený na záver súdneho procesu, v ktorom bol tento bývalý bankár obžalovaný z prijatia úplatku, z legalizácie finančných prostriedkov získaných nezákonným spôsobom a z vedenia zločineckej skupiny. On sám všetky obvinenia odmietol ako vykonštruované.

Zdroj: wikipedia, tasr

Proces sa začal vo februári tohto roku. Bieloruská prokuratúra pre neho požadovala 15 rokov väzenia. Viktar Babaryka plánoval kandidovať v prezidentských voľbách v auguste 2020. Úrady ho však zatkli vlani v júni ešte predtým, ako stihol svoju kandidatúru oficiálne zaregistrovať.

Pred vlaňajšími voľbami hlavy štátu bieloruské úrady zatkli viacerých kľúčových predstaviteľov opozície. V sporných voľbách napokon zvíťazil dlhoročný prezident Alexandr Lukašenko, ich výsledky však neuznala bieloruská opozícia ani západné krajiny. Po voľbách vypukli v Bielorusku mohutné demonštrácie sprevádzané masovým zatýkaním ich účastníkov.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport