eReport.sk
Migranti v uliciach Štokholmu v roku 2009.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/photoshooter2015

Litva vyhlásila núdzový stav kvôli migrantom z Bieloruska

Litovská vláda vyhlásila v piatok večer núdzový stav pre stúpajúci počet migrantov, ktorí do krajiny prichádzajú zo susedného Bieloruska, informovala v sobotu agentúra AP.

Litva vyhlásila núdzový stav po tom, ako štátna hraničná polícia zadržala v piatok 150 nelegálnych migrantov, čo je viac ako za celý rok 2020.

Chcú vrátiť späť všetkých ekonomických migrantov

Tí prekročili hranice Litvy z Bieloruska, s ktorým krajina zdieľa 679 kilometrov dlhú hranicu. Tento rok tam bolo zadržaných už viac ako 800 migrantov, väčšina z nich pochádzala z krajín Blízkeho východu. V roku 2020 Litva pritom zadržala na litovsko-bieloruských hraniciach iba 81 migrantov.

Litovská ministerka vnútra uviedla, že núdzový stav nebol vyhlásený preto, že by krajina bola v ohrození, ale pre zavedenie nového právneho systému, ktorý krajine pomôže vysporiadať sa s prichádzajúcimi migrantmi.

Migranti opäť predstavujú problém pre Európu:

  1. Maloletí migranti bez sprievodu sedia pred skladom používaným ako dočasný prístrešok v španielskej enkláve Ceuta.
  2. Litovský prezident Gitanas Nauséda.
  3. Richard Sulík (SAS)
  4. Pracovníci pre mimoriadne záležitosti odnášajú mŕtve telá utopených afrických migrantov.
  5. Mŕtve telá utopených afrických migrantov ležia na pláži.

“Je veľmi dôležité mať právny systém a nástroje, aby sme boli schopní rýchlo prijímať rozhodnutia a tak reagovať na vznikajúce výzvy,” uviedla Bilotaité.

Litva sa pritom podľa slov námestníka ministra zahraničných vecí Mantasa Adoménasa v súčasnosti snaží migrantov identifikovať a vydať im dokumenty, aby ich následne mohli vrátiť späť do krajiny ich pôvodu. Podľa slov ministra zahraničných vecí Gabrieliusa Landsbergisa plánuje Litva vrátiť späť všetkých ekonomických migrantov, ktorí hranice prekročili nelegálne.

Leyenová prisľúbila Litve pomoc

Vilnius navštívila v piatok aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorá prisľúbila Litve pomoc. Do Litvy tiež dorazil v piatok prvý šesťčlenný tím, ktorý vyslala Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex). Ten má pomôcť posilniť ochranu litovských hraníc pred nelegálnymi migrantmi.

Litovská vláda sa stavia proti bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi a upodozrieva bieloruské úrady, že uľahčujú nelegálnu migráciu do Európy.

Lukašenko totiž vo svojom prejave nedávno pohrozil, že Bielorusko na svojich hraniciach oslabí kontrolu obchodovania s drogami a nelegálnej migrácie. Vyhlásil, že Bielorusko na svojich hraniciach “zastavovalo drogy a migrantov”, teraz však Západu odkázal, aby “si ich užíval a chytal sám”.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport