eReport.sk
To nemyslia vážne
Ilustračná snímka. Foto: Great Russian Classics Collection

Toto už trochu prehnali. Ukrajinci vyhodili milióny kníh, lebo boli v ruštine

To nemyslia vážne. Ako môžu knihy za vojnu? Z knižníc na Ukrajine bolo od vlaňajšieho novembra stiahnutých približne 19 miliónov kníh, ktoré sú buď písané v ruštine, alebo pochádzajú z čias Sovietskeho zväzu. Oznámila to v pondelok vedúca rady ukrajinského parlamentu pre humanitárnu a informačnú politiku Jevhenija Kravčuková. TASR o tom informuje podľa utorkovej správy agentúry Reuters.

Zo všetkých stiahnutých kníh bolo približne 11 miliónov v ruštine. Čo sa so stiahnutými knihami stalo, jasné nie je. 

Mohlo by vás zaujímať

  1. V tomto má jasno!
  2. Zjednotíme celý svet!
  3. Denisa Saková z mimoparlamentnej strany Hlas-SD.
  4. Pravda sa vždy ukáže
  5. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas prejavu na obrazovke prostredníctvom videokonferencie na zasadnutí Svetového ekonomického fóra v Davose 18. januára 2023.
  6. Ukrajinci opäť prekvapujú.

„Boli odpísané aj niektoré knihy písané v ukrajinčine pochádzajúce z čias Sovietskeho zväzu… Je tiež odporúčané odpísať a odstrániť knihy, ktorých autori podporovali agresiu proti Ukrajine,“ uviedla Kravčuková podľa vyhlásenia zverejneného na webovej stránke ukrajinského parlamentu.

„Vo všeobecnosti je pomer kníh v ruskom a ukrajinskom jazyku v našich knižniciach veľmi poľutovaniahodný… Je nevyhnutné obnoviť naše fondy a čo najskôr nakúpiť knihy v ukrajinčine,“ uviedla Kravčuková. Dodala, že približne 44 percent kníh v ukrajinských knižniciach je v ruštine. Zvyšné sú písané v ukrajinčine alebo v jazyku niektorej inej európskej krajiny. 

Kyjev začal obmedzovať používanie ruských kníh po tom, čo Rusko anektovalo v roku 2014 Krymský polostrov. Tento proces tzv. derusifikácie sa ešte viac zrýchlil, keď ruské vojská pred necelým rokom vpadli na Ukrajinu. V polovici roka 2022 zakázala Ukrajina napríklad distribúciu ruských kníh v snahe zvrátiť politiku, ktorá podľa Kyjeva celé storočia potláčala ukrajinskú identitu.

Štátny jazyk ukrajinčina

Jediným štátnym jazykom Ukrajiny je ukrajinčina. Približne polovica ukrajinského obyvateľstva hovorí prevažne alebo výlučne len po ukrajinsky a približne 30 percent obyvateľov používa zväčša alebo stále iba ruštinu. Vyplýva to z prieskumu, ktorý v roku 2019 vykonal Kyjevský medzinárodný inštitút sociológie (KIIS). 

Ruština aj ukrajinčina sú východoslovanské jazyky, avšak zatiaľ čo väčšina Ukrajincov ruštinu ovláda, Rusi, ktorí s ukrajinčinou oboznámení nie sú, majú ťažkosti jej porozumieť.
        

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Toto už trochu prehnali. Ukrajinci vyhodili milióny kníh, lebo boli v ruštine

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti