eReport.sk
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas prejavu na obrazovke prostredníctvom videokonferencie na zasadnutí Svetového ekonomického fóra v Davose 18. januára 2023.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, foto:tasr

Šepká sa o veľkej návšteve. Zelenskyj opustí Ukrajinu, aby vystúpil v europarlamente aj na summite v Bruseli


Chystá sa veľká návšteva? Správy o tom, že by ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mohol koncom týždňa vystúpiť v Bruseli na summite Európskej únie (9. a 10. februára), sa v pondelok popoludní rozšírili o informáciu, že by sa vo štvrtok, ešte pred summitom, zúčastnil aj na mimoriadnom zasadnutí Európskeho parlamentu (EP). Predstavitelia inštitúcií EÚ tieto správu nepotvrdili, ale ani nevyvrátili, informuje spravodajca TASR.

Britský denník The Financial Times bol medzi prvými, ktorý o tejto možnosti informoval s tým, že Zelenského návštevu v Bruseli môžu prekaziť bezpečnostné okolnosti.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na archívnej snímke z 19. júna 2022 izraelský premiér Naftali Bennett
  2. Na archívnej snímke zo 17. októbra 2022 nemecký kancelár Olaf Scholz a nemeckí vojaci stoja pri tanku Leopard 2.
  3. Rokuje sa aj o ďalších dodávkach zbraní
  4. Reznikov sa musel ospravedlniť
  5. K dobytiu Bachmutu nedošlo
  6. USA dodržali slovo
  7. Ukrajinský vojak ukazuje znak víťazstva v meste Bachmut vo východoukrajinskej Doneckej oblasti v stredu 26. októbra 2022.

V europarlamente aj na summite

Belgický internetový denník The Brussels Times a holandská tlačová agentúra ANP s odvolaním sa na „vnútorné zdroje“ z prostredia inštitúcií EÚ uviedli, že Zelenskyj vo štvrtok dopoludnia prednesie prejav pred poslancami europarlamentu, na mimoriadnom plenárnom zasadnutí, a hneď potom budovu opustí. O niekoľko hodín neskôr by sa tak mohol zúčastniť na summite šéfov štátov a vlád 27-člennej Únie.

Summit sa tradične začína okolo 15.00 hodiny popoludní, zatiaľ však jeho účasť na zasadnutí Európskej rady nebola z bezpečnostných dôvodov potvrdená. Barend Leyts, hovorca predsedu Európskej rady Charlesa Michela, na otázku viacerých európskych médií, či Zelenskyj zavíta medzi lídrov EÚ, odpovedal vyhlásením, že ukrajinský prezident „nedávno dostal otvorené pozvanie“ na oficiálnu návštevu inštitúcií EÚ. 

Hovorca Európskeho parlamentu na rovnakú otázku uviedol, že Zelenského návštevu nemôžu „ani potvrdiť, ani vyvrátiť“, a to zo „zrejmých bezpečnostných dôvodov“. 

Druhá zahraničná cesta

Ak by Zelenskyj zavítal do Bruselu, symbolicky len krátko pred uplynutím prvého roku od vypuknutia ruskej agresie voči Ukrajine a len týždeň po návšteve predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, jej kabinetu a Charlesa Michela v Kyjeve, išlo by o jeho druhú zahraničnú cestu od začiatku vojny. 

Lídri EÚ budú na summite v Bruseli rokovať o migrácii, ochrane európskeho jednotného trhu a tiež o situácii na Ukrajine.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šepká sa o veľkej návšteve. Zelenskyj opustí Ukrajinu, aby vystúpil v europarlamente aj na summite v Bruseli

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: