eReport.sk
Generálny tajomník OSN António Guterres Foto: tasr

Guterres: Vyhliadky na mier sa zmenšujú. Svet smeruje k rozsiahlejšej vojne

Vyhliadky na mier sa zmenšujú. Generálny tajomník OSN António Guterres sa obáva, že pravdepodobnosť ďalšej eskalácie konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou by mohla svet nasmerovať k „rozsiahlejšej vojne“. Uviedol to v pondelok na pôde Valného zhromaždenia OSN.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Putin chváli Čínu
  2. Nie je vojnou USA s Ruskom
  3. Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus

Mier sa vzďaľuje

Guterres predstavil na VZ OSN svoje priority na nadchádzajúci rok, ktoré sa sústredia najmä na ruskú inváziu na Ukrajine, klimatickú krízu a extrémnu chudobu. „Vyhliadky na mier sa stále zmenšujú. Šanca ďalšej eskalácie a krviprelievania len narastá a ja sa obávam, že svet sa rúti do veľkej vojny – a nie je to nevedomky,“ vyhlásil Guterres.

Posunula sa ručička

Generálny tajomník OSN tiež poznamenal, že vedci a bezpečnostní experti posunuli ručičku symbolických Hodín súdneho dňa (Doomsday Clock), ktoré ukazujú, ako blízko je Zem k úplnému zničeniu, k dvanástej hodine. V súčasnosti ju od polnoci delí len 90 sekúnd, čo Guterres považuje za varovný signál.

Musíme sa zobudiť

„Rok 2023 sme začali s množstvom výziev, akým sme ešte nikdy nečelili. Musíme sa zobudiť a dať sa do práce,“ vyhlásil Guterres, ktorý v prejave spomenul aj ďalšie hrozby pre svetový mier, ako je napríklad izraelsko-palestínsky konflikt, situácia v Afganistane, Mjanmarsku či na Haiti.

Zdroj: tasrKOMENTÁRE ČLÁNKU :

Guterres: Vyhliadky na mier sa zmenšujú. Svet smeruje k rozsiahlejšej vojne

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti