eReport.sk
Pravoslávni veriaci v pondelok vstúpili do Veľkého alebo Strastného týždňa.
Ilustračné foto. Zdroj: tasr

Šokujúca správa z Ukrajiny. Ruské Vianoce viac nechcú, prejdú na tie západné


Ukrajinci opäť prekvapujú. Ich gréckokatolícka cirkev v pondelok oznámila, že prechádza na nový kalendár, podľa ktorého sa budú Vianoce sláviť 25. decembra namiesto 7. januára. Ukrajinské inštitúcie sa aj takto snažia prerušiť kultúrne väzby na Rusko, uviedla tlačová agentúra Reuters. 

Krok Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, ku ktorej sa hlási necelá desatina Ukrajincov, privítal minister kultúry Oleksandr Tkačenko. 

Mohlo by vás zaujímať

  1. Andrej Stančík poskytuje rozhovor v Bruseli.
  2. Musia byť vyhostení
  3. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas prejavu na obrazovke prostredníctvom videokonferencie na zasadnutí Svetového ekonomického fóra v Davose 18. januára 2023.

„Toto rozhodnutie zodpovedá požiadavkám našej doby a verejnej mienke,“ napísal minister na Facebooku a odvolal sa pritom na výsledky celoštátneho online prieskumu uskutočneného vládou.

Viac ako polovica Ukrajincov

Tento prieskum z decembra 2022 ukázal, že 59 percent z vyše 1,5 milióna opýtaných podporilo presun Vianoc na 25. decembra, keď je tento sviatok vtedy aj v západnej Európe. Tkačenko minulý mesiac vyjadril nádej, že všetky cirkvi na Ukrajine budú súhlasiť so slávením Vianoc 25. decembra. 

Pondelkové oznámenie znamená, že gréckokatolícka cirkev tak urobila ako prvá.

Až doteraz sa všetky hlavné cirkvi na prevažne pravoslávnej Ukrajine držali juliánskeho kalendára, podľa ktorého sa kresťanský sviatok narodenia Ježiša Krista (Vianoce) slávi 7. januára. V tento dátum ho slávi aj Rusko. 

Veľka noc po starom

Ukrajinská gréckokatolícka cirkev bola až doteraz jednou z mála cirkví na svete, ktorá uznávala pápeža ako svoju hlavu, ale zároveň sa držala juliánskeho kalendára, ktorý Vatikán nahradil upraveným gregoriánskym kalendárom v roku 1582.

Hlava Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, arcibiskup Sviatoslav Ševčuk, uviedol, že sviatky s pevne určeným dátum ako napríklad Vianoce sa presunú do nového kalendára, ale pohyblivé sviatky ako Veľká noc sa budú stále sláviť podľa starého kalendára.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šokujúca správa z Ukrajiny. Ruské Vianoce viac nechcú, prejdú na tie západné

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: