eReport.sk
Ľudovít Makó
Ľudovít Makó. Foto: tasr

Svedok Makó: Od Kováčika som si prevzal časti vyšetrovacieho spisu

AKTUALIZOVANÉ – Kajúcnik a bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó pred Špecializovaným trestným súdom (ŠTS) v Pezinku potvrdil, že bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik mu odovzdal úradné listiny súvisiace s trestným činom, v ktorom mal Makó figurovať ako podozrivý. Listiny sa našli v polovici septembra 2020 u Makóovej priateľky.

Obžaloba voči Kováčikovi hovorí aj o vynášaní častí vyšetrovacieho spisu pre Makóa. “Bolo tam uznesenie o začatí trestného stíhania. Malo to asi šesť až osem strán, viac neviem. Ja som tie dokumenty videl až pri mojom výsluchu, po mojom zadržaní. Išlo o prípad vydierania. Až neskôr som sa dozvedel, že vec v tom čase nedozoroval žiadny konkrétny prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry,” opísal Makó.

Kajúcnik Makó patrí medzi kľúčových spolupracujúcich svedkov:

  1. Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik v sprievode príslušníkov Zväzu väzenskej a justičnej stráže.
  2. Dušan Kováčik na pojednávaní
  3. Robert Fico (Smer-SD).

Opakovane počas výpovede zdôraznil, že listiny boli pri zaistení zabalené a pred svojim zadržaním ich ani nečítal. Podľa jeho slov listiny ležali voľne pohodené v dome. “Listiny som si ponechal, keď mi ich Dušan K. odovzdal, a nikto ich odo mňa nechcel späť,” dodal Makó.

Makó tiež potvrdil, že mu bývalý špeciálny prokurátor pomáhal zbaviť sa podozrení z prípravy vraždy vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jána Čurillu, sprístupnením vyšetrovacieho spisu.

Makó: Čurilla je môj spolužiak z vysokej školy

V júli 2020 sa Makó prvýkrát od známeho, vyšetrovateľa Mariána Kučerku, dozvedel, že je v hľadáčiku polície. Proti nemu mal vypovedať Matej Zeman zo zločineckej skupiny takáčovcov. “Dostal som echo, že som odpočúvaný kvôli prípravám vraždy Čurillu. Napriek závažnosti som sa začal smiať. Čurilla je môj spolužiak z vysokej školy, hrávali sme spolu futbal a do školy som chodil aj s jeho ženou. Bolo to absurdné,” opísal Makó.

Makó sa preto stretol s Dušanom Kováčikom a požiadal ho, aby situáciu preveril na Úrade špeciálnej prokuratúry. “O pár dní mi priniesol celý trestný spis, kde bolo aj uznesenie o vznesení obvinenia a bola tam aj výpoveď Čurillu,” spomenul Makó. V rámci spisu, ktorý Dušan Kováčik Makóovi ukázal, bolo aj rozhodnutie sudcu, ktorý zamietol návrh na sledovanie Makóa.

Záleská počas štvrtka vypočula dvoch svedkov

Makó dodal, že podľa jeho vedomostí trestné stíhanie voči nemu bolo zastavené s tým, že sa skutok nestal: “Preukázalo sa, že to nemá žiadne podloženie a teraz sa vyšetruje, kto všetko bol v tejto veci zainteresovaní a ktorí policajti spustili tento proces proti mne.”

Samosudkyňa ŠTS Pamela Záleská počas štvrtka vypočula dvoch svedkov. Druhým bola Blanka Godžová, niekdajšia prokurátorka z Úradu špeciálnej prokuratúry.

Národná kriminálna agentúra zadržala bývalého špeciálneho prokurátora koncom októbra minulého roka. Svojej funkcie sa vzdal krátko po obvinení. Dušana K. čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Tvrdí, že je nevinný.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport