eReport.sk
Dušan Kováčik na pojednávaní
Dušan Kováčik na pojednávaní. Foto: tasr

Kováčik sudkyni Záleskej: Nie je mi umožnené odstraňovať rozpory medzi výpoveďami svedkov!

Bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó ukázal v auguste 2020 podnikateľovi Mariánovi Kočnerovi listiny o tom, že sú obaja podozriví z prípravy vraždy vyšetrovateľa Jána Čurillu aj odpočúvaní. Makó tvrdil, že ich má od bývalého špeciálneho prokurátora Dušana K. Kočner (menovec podnikateľa obžalovaného v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka, pozn. red) tak vypovedal v piatok pred Špecializovaným trestným súdom v procese s Dušanom Kováčikom.

Makó mal Kočnerovi povedať, že cez svoje kontakty zistí o podozreniach čo najviac. Neprezradil, odkiaľ vie o podozrení. Podľa Kočnera veci popisované v uznesení o začatí trestného stíhania neboli pravdivé. Mal sa tam popisovať skutok z reštaurácie. “Mal som sa vyjadriť v jednej reštaurácii v Nitre, že mi Makó povedal, že už bolo toho dosť, že tak ľahko mu to neprejde,” uviedol pred súdom.

Kočner sa pozná s Makóom asi šesť rokov

“Nechcel som nijako riešiť situáciu ohľadom toho, čo som sa dozvedel z tých listín, ktoré mi ukázal Makó,” dodal s tým, že Čurillu nepozná. Nehovorí mu nič ani zločinecká skupina takáčovci. To, že obvinenie je výmysel, mal podľa neho skonštatovať aj Makó.

Kočner podľa svojich slov nepozná Kováčika. Vie, že sa Makó s Kováčikom poznali, pretože keď raz Makóa stretol v kaviarni v Bratislave, mal mu povedať, že na neho čaká. Nevedel o tom, že by mal Makó kontakty na polícii. Kočner sa pozná s Makóom asi šesť rokov, zoznámili sa pri hraní futbalu. Stretáva sa s ním pravidelne asi dvakrát do týždňa, naposledy tento týždeň.

Kováčik: Kočner opakovane mení svoju výpoveď

Kováčik namietal zákonnosť Kočnerovho výsluchu s odkazom na rozpor so zásadou rovnosti strán a možnosť kontradiktórneho výsluchu. “Mne ani mojim obhajcom nebolo umožnené zúčastniť sa na výsluchu svedka, ktorý bol vykonaný v inej trestnej veci vedenej súbežne s mojím trestným konaním, čo je skutočnosť, ktorú som už namietal aj v prípravnom konaní a opakovane tak dochádza k situácii, keď nie je mne, ani mojim obhajcom umožnené odstraňovať rozpory medzi výpoveďami svedkov z hlavného pojednávania a z prípravného konania.”

Začal sa proces s Kováčikom, ten obvinenia odmieta:

  1. Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik v sprievode príslušníkov Zväzu väzenskej a justičnej stráže.
  2. Na snímke vpravo minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) a vľavo riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície PPZ Robert Gucký.
  3. Ľudovít Makó
  4. Robert Fico (Smer-SD).

Kočner podľa neho opakovane mení svoju výpoveď. Dodal, že mal vedieť už skôr od orgánov činných v trestnom konaní, že odovzdal listiny Makóovi. Rovnosť strán bola podľa sudkyne Pamely Záleskej zachovaná, keďže sa umožnilo klásť obhajobe aj Kováčikovi otázky.

Bude ešte vypovedať aj prokurátor Honz

V piatok vypovedal aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Peter Jenčík. Hovoril o záznamoch z výpovedí bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa týkajúcich sa korupcie na Správe štátnych hmotných rezerv a korupčnej činnosti sudcov z Nitrianskeho kraja. Potvrdil, že so záznamami nešiel za Kováčikom, ani mu ich nedával.

Hlavné pojednávanie bude pokračovať v utorok 13. júla o 9.00 h výsluchom prokurátorov Bohdana Čelovského, Tomáša Honza, Juraja Novockého a Vasiľa Špirka.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport