eReport.sk
Foto: tasr

FOTO Začalo sa hlavné pojednávanie s Dušanom Kováčikom: Odmieta dohodu o vine a treste

AKTUALIZOVANÉ – Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku sa začalo hlavné pojednávanie s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom Ten čelí obvineniam z viacerých trestných činov. Pojednávanie je naplánované na viac dní.

Niekdajšieho špeciálneho prokurátora priviezla eskorta v stredu ráno. Samosudkyňa ŠTS Pamela Záleská by mala vypočuť dvoch svedkov, a to člena skupiny takáčovcov Mateja Zemana a podnikateľa Viliama Ružičku, kamaráta Dušana Kováčika. Obaja sú prítomní na súde.

FOTO Dušana Kováčika z hlavného pojednávania v Pezinku nájdete v GALÉRII

Národná kriminálna agentúra zadržala  bývalého špeciálneho prokurátora koncom októbra minulého roka. Svojej funkcie sa vzdal krátko po obvinení. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry v tejto veci podal v apríli tohto roka na súd obžalobu na Dušana Kováčika. Ten čelí obvineniam zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Zákonná sudkyňa ŠTS Záleská vytýčila aj termín hlavného pojednávania na 7. až 9. a následne na 13. až 15. júla.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Kováčik
  2. Ľudovít Makó
  3. Robert Fico (Smer-SD).
  4. Dušan Kováčik na pojednávaní

Odmieta dohodu o vine a treste

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan K. odmietol návrh samosudkyne Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Pamely Záleskej na uzavretie dohody o vine a treste. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry tak pristúpil k čítaniu obžaloby a pokračuje sa v hlavnom pojednávaní.

„Nemám záujem o dohodu o vine a treste,“ uviedol na úvod hlavného pojednávania Dušan Kováčik. Urobil tak aj bez porady so svojimi troma obhajcami.

Spochybnili obžalobu

Trojica obhajcov bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika spochybnila obžalobu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry. Stojí podľa nich primárne na výpovediach spolupracujúcich osôb, nebohého Františka Böhma, člena takáčovcov Mateja Zemana a bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa.

Obhajca Jakub Križan poukázal na to, že svedkovia Böhm a Makó mali spočiatku postavenie obvinených, mohli tak nazerať do spisu a na výpovediach sa dohodnúť, keďže mali prístup k výpovediam ostatných svedkov. „Nie je možné tvrdiť, že sa nemohli oboznámiť s výpoveďami iných vypočutých osôb, konkrétne s výpoveďou svedka Zemana, pričom Makó sa mohol oboznámiť aj s výpoveďou Böhma,“ uviedol Križan. Výpovede všetkých troch svedkov tak podľa neho treba vyhodnocovať obzvlášť kriticky.

Pripomenul aj medializované informácie o údajnom manipulovaní svedkov. Obhajoba preto súdu navrhla, aby sa zmenilo poradie svedkov. Požadovala vypočuť najprv niekdajšieho šéfa operatívcov Jána Kaľavského, bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského, ktorý je aktuálne väzobne stíhaný, aj súčasného riaditeľa tajnej služby Michala Aláča. „Najskôr by malo prísť k objasneniu možného ovplyvňovania osôb, ktoré budú vypočúvané v tejto trestnej veci,“ dodal Križan.

Samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Pamela Záleská návrhu na zmenu poradia svedkov nevyhovela. Odvolávanie sa na medializované informácie označila za irelevantné. „Súd nezasahuje do činnosti medií, ale nedovolí, aby médiá zasahovali do činnosti súdu,“ zdôvodnila Záleská.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

FOTO Začalo sa hlavné pojednávanie s Dušanom Kováčikom: Odmieta dohodu o vine a treste

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti