eReport.sk
Ján Mazák.
Ján Mazák. Foto: tasr

Súdna rada SR má nových členov: Uspeli kritičky Kolíkovej, pohorela Záleská!

Vo štvrtok sa konali voľby do Súdnej rady SR, ktorej šéfuje Ján Mazák. Volili sa jej noví členovia z radov sudcov – a to v západoslovenskom, stredoslovenskom a východoslovenskom volebnom obvode. Portál eReport vám medzi prvými prináša výsledky volieb. Mnohých zrejme prekvapia.

O tom, kto na najbližších päť rokov zasadne do radov Súdnej rady Slovenskej republiky sa rozhodlo po tom,  čo hlavná volebná komisia na svojom poslednom zasadnutí zostavila listiny kandidátov pre voľby piatich členiek/členov súdnej rady.

Vo voľbe pohorela sudkyňa Špeciálneho trestného súdu Pamela Záleská. Prekvapujúco neuspel ani Mazákov podpredseda vo východoslovenskom kraji Miloš Kolek.

Za západoslovenský volebný obvod boli zvolené sudkyne , Ayše Pružinec Eren, Dana Jelínková Dudzíková, ale aj Marcela Kosová, ktorá sa členstva v Súdnej rade SR sama vzdala vo februári. Ide o bratislavské sudkyne, ktoré opakovane kritizujú kroky ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (klub SaS).

Zatiaľ ide o neoficiálne výsledky volieb z dnešného dňa. Sudcovia mohli voliť členov rady do 17:00, hlavná volebná komisia vyhlási oficiálne výsledky v piatok o 13:00.

Naopak, vo voľbe pohorela sudkyňa Špeciálneho trestného súdu Pamela Záleská, ktorá bola tiež jednou z 12 kandidátov v rámci západoslovenského volebného obvodu. Prekvapujúco neuspel ani Mazákov podpredseda na východe Slovenska Miloš Kolek.

Som presvedčený, že voľby dopadnú v prospech slovenskej justície.

Ján Mazák pred voľbou členov Súdnej rady SR pre denník Pravda.

Novými členmi súdnej rady sa teda stanú bratislavské sudkyne Marcela Kosová, Ayše Pružinec Eren, Dana Jelinková Dudzíková, prešovský sudca Peter Farkaš a sudca Peter Bebej z Dolného Kubína. Dodávame, že zatiaľ ide o neoficiálne výsledky volieb z dnešného dňa. Sudcovia mohli voliť členov rady do 17:00, hlavná volebná komisia vyhlási oficiálne výsledky v piatok o 13:00.

Tabuľka s hlasmi, ktoré za západoslovenský volebný obvod získali jeho 12 kandidáti. Za členov Súdnej rady SR boli zvolené prvé tri sudkyne. – Foto: eReport

Pripomíname ešte slová šéfa Súdnej rady Mazáka, ktorý krátko pred voľbou v rozhovore pre denník Pravda reagoval aj na otázku, čo od samotnej voľby nových piatich členov Súdnej rady, ktorých si spomedzi seba vyberú sami sudcovia. Doslova povedal toto: „Voľby nových členov Súdnej rady z radov sudkýň a sudcov Slovenskej republiky sú ozaj významnou udalosťou. Som presvedčený, že voľby dopadnú v prospech slovenskej justície. Základným predpokladom takého výsledku je však to, aby sa novými členmi stali tí, ktorí v justícii reprezentujú nastupujúcu a mladšiu generáciu osobností v talároch. Lebo len takí sudcovia nemajú a ani nemali žiadnu účasť na vytváraní kriminálneho prostredia v určitej, už teraz dobrej známej časti slovenského súdnictva, najmä stykmi s osobami typu Marian Kočner, Monika Jankovská a podobní, alebo tolerovaním zásahov do sudcovskej nezávislosti a nestrannosti.“

Related Posts

  1. Bratislavskí krajskí sudcovia poča rozhovuru s našou moderátorkou.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Súdna rada SR má nových členov: Uspeli kritičky Kolíkovej, pohorela Záleská!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti