eReport.sk
Ján Mazák. Foto: tasr

VIDEO Kde sa nachádza Súdna rada po 20 rokoch? Mazák: Je to príležitosť sa zamyslieť

Súdna rada SR prešla za 20 rokov búrlivým a rozporuplným vývojom. Pri príležitosti výročia vzniku rady to vo svojom príhovore uviedol jej šéf Ján Mazák. Súdna rada bude podľa jeho slov klásť naďalej dôraz na to, aby sa sudcami SR stávali morálne pevné, odborne pripravené a zrelé osobnosti. Tiež na navrhovanie kandidátov do medzinárodných súdov či na vykonávanie dohľadu nad majetkovými pomermi sudcov.

„Súdna rada bude zákonnými prostriedkami chrániť sudkyne a sudcov pred akýmkoľvek zneužívaním prostriedkov disciplinárneho a trestného konania,“ vyhlásil Mazák s tým, že rada bude trvať aj na výsadnom postavení v legislatívnom procese týkajúcom sa súdnictva.

„Počet novelizačných zásahov do zákona o Súdnej rade, ale aj do Ústavy SR sám o sebe potvrdzuje legislatívnu neistotu pri hľadaní viacerých odpovedí spojených s inštitucionálnym zaradením Súdnej rady a jej fungovaním ako ústavného orgánu,“ zdôraznil. Pripomenutie výročia vzniku vníma Mazák ako príležitosť zamyslieť sa nad otáznikmi a možnými riešeniami problémov súvisiacich s ústavným a zákonným postavením rady.

„Hneď po svojom vzniku bola poznačená, tak ako to konštatoval vo svojom náleze Ústavný súd SR, porušením ústavnosti pri voľbe kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu SR,“

podotkol s tým, že nasledovalo niekoľko rokov relatívneho pokoja a práce.

„Po tomto období však Súdna rada vykonávala svoje kompetencie v režime, ktorý viedol k pomerne silnej, avšak neúčinnej kritike jej postupov a rozhodnutí. Takmer každý kritický a oponujúci hlas v Súdnej rade bol programovo odmietaný,“ zdôraznil.

Bude vás zaujímať:

  1. Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák.
  2. Ján Mazák.
  3. Poslanec NR SR za stranu Za ľudí Juraj Šeliga.
  4. Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák.
  5. európsky súd
  6. Marcela Kosová.

Roky 2018 až 2020 zas predstavovali podľa jeho slov viaceré výzvy. „Odhaľovanie korupcie a toxických vzťahov v súdnictve zasiahlo do istej miery aj Súdnu radu a v konečnom dôsledku viedlo k podstatnej zmene jej zloženia,“ dodal Mazák.

VIDEO Mazák aj o tom, kde sa nachádza Súdna rada SR po 20 rokoch


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Kde sa nachádza Súdna rada po 20 rokoch? Mazák: Je to príležitosť sa zamyslieť

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti