eReport.sk
Ján Mazák. Foto: tasr

Počet sudcov, ktorí nechcú Mazáka v čele Súdnej rady SR rýchlo narastá: TOTO číslo vraj nie je konečné!

Dňa 16.1.2022 bola vyhlásená verejná výzva na odstúpenie Jána Mazáka z funkcie predsedu Súdnej rady Slovenskej republiky poukazujúca na porušenia povinností predsedu Súdnej rady Slovenskej republiky. Verejná výzva bola otvorená na vyjadrenie podpory sudcom Slovenskej republiky. Takto informovala v utorok (25.1) vo svojom blogu  sudkyňa na súde Krajský súd Bratislava Dana Jelinková Dudzíková, ktorá je zároveň súčasťou komunikačnej platformy www.sudnamoc.sk.

Jelinková Dudzíkovávo svojom blogu zverejnenom na stránkach Denníka N informovala, že počas trvania podpisovej akcie boli organizátorom akcie doručené žiadosti o poskytnutie dlhšieho časového priestoru na vyjadrenie podpory výzve, ktorá mala pôvodne trvať najneskôr do 21.01.2022, a to najmä od sudcovských samospráv jednotlivých súdov. 

Výzvu otvorili aj pre nesudcov

„Rovnako boli doručené podnety na doplnenie obsahu výzvy o ďalšie vytýkané porušenia. Z uvedených dôvodov sa organizátori rozhodli ponechať vyjadrenie podpory výzvy aj naďalej otvorené,“ napísala mediálne známa sudkyňa.

Ďalej uviedla, že organizátorom akcie boli doručené aj žiadosti predstaviteľov iných právnických profesií o umožnenie vyjadrenia podpory verejnej výzve. „Súdna rada SR nie je zložená len zo sudcov,“ pripomenula. „Aktuálne prebiehajúca verejná výzva obsahovo nadväzuje na otvorený list z januára 2021, ktorým časť sudcov vyslovila nedôveru predsedovi Súdnej rady SR. Ten reagoval na otvorený list tak, že vyslovenie nedôvery je vágne a predčasné, vzhľadom na vtedy krátku dĺžku trvania jeho funkcie,“ objasnila okolonosti, za ktorých k inciatíve sudcov namierenej voči Mazákovi došlo.

Za šesť dní prišla podpora od vyše stovky sudcov

Cieľ výzvy je dosiahnuť to, aby súčasný šéf Súdnej rady SR odstúpil zo svojho postu. Mazákovi jeho kritici totiž vytýkajú porušenia povinností, ktorých sa mal za ostatný rok vo funkcii dopustiť.

„Možnosť vyjadriť podporu uvedenej výzve využilo počas prvých šesť pracovných dní trvania akcie 103 sudcov Slovenskej republiky. Jedná sa o sudcov všetkých stupňov súdov, od okresných súdov, krajských súdov až po sudcov Najvyššieho súdu Slovenskej republiky. Výzvu podporili sudcovia z celého vekového spektra aktívnych sudcov, ako aj emeritní sudcovia, vrátane viacerých bývalých sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky a bývalých členov Súdnej rady SR. Zoznam aktuálne známych podporovateľov výzvy, ktorý však nie je konečný, organizátori akcie dnešným dňom zasielajú Súdnej rade SR spolu s apelom, aby sa obsahom výzvy Súdna rada SR zaoberala na svojom najbližšom zasadnutí,“ dodala Jelinková Dudzíková vo svojom utorkovom blogu.

Organizátorom výzvy namierenej proti Mazákovi je okrem nej sú aj ďalší bratislavskí sudcovia Ayše Pružinec Eren a Patrik Števík.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák.
  2. justícia, spravodlivosť, zákon
  3. Ján Mazák.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Počet sudcov, ktorí nechcú Mazáka v čele Súdnej rady SR rýchlo narastá: TOTO číslo vraj nie je konečné!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti