eReport.sk
Je pravda na poslednom mieste?
JUDr. Peter Šamko, sudca. Zdroj: eReport

Sudca Šamko: Odpočúvať ľudí bez príkazu sudcu je v rozpore s právnym štátom!


Skúsený sudca, doktor Peter Šamko bol hosťom v Štúdiu TA3. Ústrednou témou relácie bol nedávny nápad špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, týkajúci sa odpočúvania. Šamko poukázal na to, že vláda sa takýto návrh snaží pretlačiť do novely Trestného poriadku, z dielne Márie Kolíkovej. Snaha teda začala dávno pred tragickou vraždou na Zámockej ulici v Bratislave. Že by sa tak niekto rozhodol zneužiť ich smrť? A história sa opakovala?

Mohlo by vás zaujímať

  1. Advokát Namir Alyasry
  2. Okolo mýta sa črtá ďalší škandál.
  3. Sopoliga, emeritný sudca, rozhovor
  4. Vojna v bezpečnostných zložkách - Ilustračná fotokoláž
  5. Predseda vlády SR Eduard Heger.
  6. Finančník Jaroslav Haščák na súde
  7. Je rozhodnuté!
  8. Skutok sa nestal
  9. Fakty miesto výmyslov
  10. Spravodlivá bojovníčka
  11. Sopoliga, emeritný sudca, rozhovor
  12. Na kombosnímke zľava Ján Hrubala a Daniel Lipšic.
  13. Marica Pirošíková, ldhoročná zástupkyňa SR pred ESĽP

Daniel Lipšic i polícia argumentujú práve „teroristickým útokom,“ zo Zámockej. Špeciálneho prokurátora pre toto jeho tvrdenie nedávno „rozcupoval,“ i elitný exvyšetrovateľ Jozef Šátek,  ktorý bol v minulosti i šéfom Úrad boja proti korupcii. Ten mu odkázal, „aby si doštudoval,“ už platný zákon, resp. § 115 ods. 2/ Trestného poriadku, ktorý je aktuálne platným právnym predpisom v Slovenskej republike, ktorý hovorí:

„Ak ide o vec, ktorá neznesie odklad, a príkaz sudcu pre prípravné konanie nemožno získať vopred, môže taký príkaz pred začatím trestného stíhania alebo v prípravnom konaní vydať prokurátor, ak odpočúvanie a záznam telekomunikačnej prevádzky nie je spojené so vstupom do obydlia, ktorý však musí najneskôr do 24 hodín od jeho vydania potvrdiť sudca pre prípravné konanie, inak stráca platnosť a takto získané informácie nemožno použiť na účely trestného konania a musia sa predpísaným spôsobom bez meškania zničiť.“

Šamko z praxe

Sudca KS v Bratislave v relácii okrem iného uviedol, že za jeho viac ako 20 ročnú prax sa mu nestalo, aby ho policajt, či prokurátor nevedel zohnať. Objasnil, že v praxi majú sudcovia služby, kedy musia byť zastihnuteľní na telefóne. A to aj v noci, cez sviatky, či víkendy.

Právny štát

Doktor Šamko poznamenal, že ak sme ešte stále právny štát a demokratické zriadenie, na takúto zmenu, nevidí žiaden dôvod ani priestor. Taký nenašiel ani v dôvodovej správe rezortu spravodlivosti k novele Trestného poriadku. A zjavne ani v argumentoch Daniela Lipšica, či polície.

„Vo všetkých právnych a demokratických štátoch funguje to, že policajt, či vyšetrovateľ nemôže nikoho bez sudcu vziať do väzby, či odpočúvať.“

JUDr. Peter Šamko, sudca KS BA

Podľa Šamka sa práve takto má zabrániť zneužívaniu práva a zákonnosti. Keďže aj u nás sú už známe prípady, kedy vyšetrovatelia nadkvalifikovali skutok. Sudca má v tomto prípade slúžiť ako zákonná „poistka.“ Podotkol, že kým teraz je v Trestnom poriadku dovolené odpočúvať niekoho len pri vybraných trestných činoch a to veľmi závažných, táto vláda chce ustanoviť možnosť odpočúvania bez príkazu sudcu pri všetkých trestných činoch.

Vedia policajti volať?

„V takýchto prípadoch je už duplom potrebný dohľad súdu a aby ani krátkodobé odpočúvanie nebolo v režime polície,“ uviedol dlhoročný sudca a na záver dodal: Argumenty polície, že svet sa zrýchlil a preto to treba, neobstoja. Právo sa nemôže ohýbať. Sudcovia majú telefóny, stačí, aby ich polícia vedela používať.“

Zdroj: ta3

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Sudca Šamko: Odpočúvať ľudí bez príkazu sudcu je v rozpore s právnym štátom!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre